Polskie Radio
Section05
Niepokorni Niezłomni Wyklęci 2019

Filmowa zachęta do historycznej debaty

We wtorek 8 grudnia na festiwalowej mapie Polski zadebiutował Europe's Memory Film Festival. Prezentowane w internecie filmy mają być podstawą do szerszej dyskusji o pamięci Europy i przyszłości Unii Europejskiej w kontekście XX-wiecznych doświadczeń państw Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej. – Ciągle mało o sobie wiemy i warto toczyć szeroką debatę z krajami, które mają podobną historię – mówił na antenie Trójki operator, producent i reżyser Arkadiusz Gołębiewski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej Arkadiusz Gołębiewski Niepokorni Niezłomni Wyklęci 2019 Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci festiwal filmowy kino online FILM dokument historia Polski Węgry

TYLKO U NAS M. Merta: wiele filmów ukazuje uwikłanych w historię

- Jest wiele produkcji opowiadających o ludziach, których historia wpisała w wielkie wydarzenia, a których przekaz jest bardzo osobisty - powiedziała portalowi PolskieRadio24.pl Magdalena Merta, wdowa po tragicznie zmarłym w katastrofie smoleńskiej Tomaszu Mercie, odnośnie XI Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kino FILM historia Polski Niepokorni Niezłomni Wyklęci 2019

TYLKO U NAS Wiceminister kultury: chcemy ułatwić pracę twórcom

- Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie jest w stanie zastąpić twórców i nie ma takich aspiracji. My jesteśmy urzędnikami, politykami, a naszym zadaniem jest przede wszystkim stworzenie jak najlepszych warunków dla całej polskiej kinematografii - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl wiceminister kultury Paweł Lewandowski.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego POLSKA kino FILM historia Polski Niepokorni Niezłomni Wyklęci 2019

Festiwal NNW. Nie tylko o polskiej drodze do wolności

- Mamy historie o zabużanach, o Żydach, którym my Polacy pomagamy ewakuować się do Paragwaju. Mamy historię wyboru papieża. Nasi bohaterowie byli żołnierzami, AK-owcami. Jesteśmy po prostu w każdej grupie, organizacji wojskowej, która walczyła z systemem - mówiła w Dwójce Marta Plucińska, członkini jury Festiwalu Filmowego "Niepokorni - Niezłomni - Wyklęci".
Zobacz więcej na temat:  FILM KULTURA Żołnierze Wyklęci Gdynia Witold Banach Niepokorni Niezłomni Wyklęci 2019