Solidarność muzyków. Co nas czeka na festiwalu Unsound?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 12:48
W "Poranku Dwójki" przyjrzymy się najciekawszym wydarzeniom krakowskiego festiwalu, który w tym roku tematycznie nawiązuje do 30. rocznicy demokratycznych wyborów w Polsce.
Unsound 2019
Unsound 2019Foto: mat. promocyjne

W gąszczu wyjątkowych wydarzeń w tym roku Hildur Gudnadottir zaprezentuje nagrodzoną Emmy muzyką do serialu "Czarnobyl", a Philip Sherburne zagra ambientowy set w Kopalni Soli w Wieliczce. Pojawi się też grupa Polonka, która rytmy charakterystyczne dla polskiej muzyki ludowej zestawia z brzmieniami z różnych końców świata. W rolach głównych: klarnet, perkusja i pozytyw organowy. Perkusista Wojtek Kurek pojawi się z koncertem solowym, a saksofoniści Tomasz Gadecki i Paulina Owczarek dołączą do brytyjskiego zespołu jazzowo-noise’owego Sly & The Family Drone​. To tylko niektóre z wielu atrakcji festiwalu, który potrwa do 13 października.

Dodajmy też, że tym roku wszystkie wydarzenia - koncerty, sety, warsztaty, panele dyskusyjne - odnoszą się do motywu przewodniego "Solidarity". O Unsound Festival porozmawiamy o godz. 8.30 z jego dyrektorką wykonawczą Małgorzatą Płysą.

Ponadto w audycji:

  • relacja z Festiwalu Filmu Polskiego na Litwie; z jakim odbiorem wśród Polonii i Litwinów spotyka się najnowsze polskie kino, również to o tematyce historycznej? Między innymi o tym nasz litewski korespondent Kamil Zalewski opowie po godz. 9.30. Tegoroczna odsłona obejmie pięć miast, a w repertuarze znajdzie się też retrospektywa twórczości Kazimierza Kutza;
  • "Zoom na lata 70." - wystawa w Muzeum Narodowym w Gdańsku;
  • 100-lecie Akademii Muzycznej w Poznaniu;
  • wystawa laureatów Triennale Grafiki w Krakowie. 

Pojawi się również konkurs z nagrodami "Do trzech razy sztuka".

***

Na audycję "Poranek Dwójki" we wtorek (8.10) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Jakub Kukla.

bch/pg

Zobacz więcej na temat: Unsound Festival

Czytaj także

Wokół festiwalu Unsound

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 20:51
W audycji mówiliśmy o krakowskiej odsłonie wydarzenie, które rozpocznie się w niedzielę 7 października.
rozwiń zwiń