X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Etnograficzne opus magnum prof. Mariana Pokropka

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 13:52
- Współcześnie ludzie nie muszą się już interesować pługiem, radłem, sochą, kołowrotkiem, wozem drabiniastym, bo to wszystko zanikło na rzecz nowych struktur ekonomiczno-społecznych, ale chciałem pokazać, że polska kultura narodowa wywodzi się ze wsi - mówił o swej pracy profesor. 
Audio
  • Rozmowa z prof. Marianem Pokropkiem (Poranek Dwójki)
Góral z dziewczynką siedzą przy pniu drzewa, 1935.
Góral z dziewczynką siedzą przy pniu drzewa, 1935.Foto: Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

Profesor Marian Pokropek, jeden z nestorów polskiej etnografii, postanowił zebrać treść swoich wykładów z etnografii w formie książkowej. Prace autorskie i redakcyjne nad tym dziełem trwały kilka lat, ale dzięki nim powstała monumentalna praca, składająca się m.in. z jedenastu rozdziałów tematycznych, dotyczących takich zagadnień, jak: rolnictwo, hodowla i pasterstwo, zajęcia ludności wiejskiej i budownictwo czy aspekty życia codziennego związane z wyrobami i sztuką. - Czuje się trochę zakłopotany, bo to jest praca historyczna. To się łączy z pierwszym zdaniem wstępu: określa ono zakres etnografii jako nauki historycznej.

Oznacza to, że najnowsza publikacja prof. Pokropka, "Etnografia. Materialna kultura ludowa Polski na tle porównawczym" - monumentalne, przekrojowe dzieło - prezentuje uniwersalną historię kultury ludzkiej, badaną w ciągu kilku dekad i na przykładzie życia m.in. mieszkańców krajów byłej Czechosłowacji, Jugosławii, Bułgarii, Słowenii czy oczywiście Polski.

- Chciałem zwrócić uwagę na ruralistyczną charakterystykę polskiej kultury narodowej, ona wywodzi się ze wsi - mówił badacz, który swoją analizę kultury materialnej na tle przekształceń społecznych i technologicznych poparł nie tylko cennymi wywodami naukowymi, ale i fotografiami. 

Okładka książki prof. Mariana Pokropka "Etnografia Materialna kultura ludowa Polski na tle porównawczym". Okładka książki prof. Mariana Pokropka "Etnografia Materialna kultura ludowa Polski na tle porównawczym".

***

Rozmawiała: Patrycja Zisch

Gość: prof. Marian Pokropek (etnograf)

Data emisji: 19.10.2019

Godzina emisji: 9.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nitki i supełki" na dziecięcych Małych Mazurkach

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 07:30
W sobotnim “Poranku Dwójki”... Małe Mazurki, czyli dziecięca odsłona Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. Już po raz czwarty wydarzenie odbędzie się w Muzeum dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie przy ulicy Kredytowej.
rozwiń zwiń