RCKL

"Nitki i supełki" na dziecięcych Małych Mazurkach

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 07:30
W sobotnim “Poranku Dwójki”... Małe Mazurki, czyli dziecięca odsłona Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. Już po raz czwarty wydarzenie odbędzie się w Muzeum dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie przy ulicy Kredytowej.
Audio
  • Edyta Magdalena Łubińska z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW opowiada o największym we Włoszech konkursie muzyki świata - Premio Andrea Parodi (Poranek Dwójki)
  • Dr Mariola Tymochowicz zapraszała na ogólnopolską konferencję naukową “(Re)konstrukcje strojów ludowych a manifestowanie przynależności regionalnej” (Poranek Dwójki)
  • Wywiad Aleksandry Tykarskiej z Urną i zespołem Kroke (Poranek Dwójki)
  • Kaja Prusinowska opowiada o dziecięcej odsłonie Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata - Małych Mazurkach (Poranek Dwójki))
Małe Mazurki - warsztaty dla dzieci, tworzenie krajki
Małe Mazurki - warsztaty dla dzieci, tworzenie krajkiFoto: Grzegorz Śledź

Propozycje festiwalowe skierowane są do dzieci, rodziców oraz wszystkich osób, które interesują się folklorem dziecięcym. W tym roku tytuł Małych Mazurków to “Nitki i supełki”. Na najmłodszych czeka przygoda z rękodziełem tkackim oraz Bajbal, czyli opowieści i zabawa przy muzyce. Do uczestniczenia w wydarzeniu,  zapraszał Nasz Gość Poranka - Kaja Prusinowska

 Poza tym w folkowym Poranku Dwójki:

  • zabawa z Płytą Poranka; do zdobycia był przedpremierowy album Provinz Posen - zespołu interpretującego tradycyjną wielkopolską muzykę na nowo;
  • usłyszeliśmy wywiad z Urną i Kroke, którzy niedawno odbywali wspólną trasę koncertową po Polsce;
  • połączyliśmy się telefonicznie z Sardynią, gdzie w Cagliari odbywa się największy we Włoszech konkurs muzyki świata - Premio Andrea Parodi. Polskę reprezentuje zespół Krzikopa. O szczegółach opowiadała zasiadająca w jury Edyta Magdalena Łubińska z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW;
  • w “Cudowytwórcach” zajrzymy do kuźni Kamila Gałeckiego;
  • dr Mariola Tymochowicz zaprosiła na odbywającą się w Rzeszowie ogólnopolską konferencję naukową “(Re)konstrukcje strojów ludowych a manifestowanie przynależności regionalnej”.

Jak zawsze podczas sobotniego porannego spotkania nie zabrakło naszych innych stałych propozycji: “Historii Polskiego Folku”, “Pięciu minut nad Biblią”, a także przeglądu prasy i tygodników.

Zachęcamy do odsłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście: Kaja Prusinowska (Wszystkie Mazurki Świata), Edyta Magdalena Łubińska (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW), dr Mariola Tymochowicz.

Data emisji: 12.10.2019

Godzina emisji: 8.10, 8.35, 9.10, 9.25


gs


Czytaj także

Čači Vorba - emocjonalne spojrzenie na muzykę

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 10:18
Już w sobotę w Warszawie, na boisku do koszykówki na tyłach budynku Bogusławskiego 20, zabrzmi wyjątkowa mieszanka muzyki cygańskiej, karpackiej oraz bałkańskiej. W ramach cyklu Grające Podwórka wystąpi bowiem zespół Čači Vorba, czyli jedna z najbardziej uhonorowanych w Polsce i za granicą polskich grup folkowych.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Żak i eksperyment MAISHA

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 09:00
Gościem audycji był Michał Żak - muzyk m.in. takich zespołów, jak Janusz Prusinowski Kompania, Tęgie Chłopy i Lautari. Jest jednym z artystów biorących udział w Europejsko-Afrykańskim Muzycznym Eksperymencie - MAISHA.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warsztaty Tańców Tradycyjnych

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 06:00
W poniedziałek rozpoczął się jesienny sezon Warsztatów Tańców Tradycyjnych. Zajęcia odbywające się w Teatrze Scena Lubelska mają długoletnią tradycję. Opowiedział o tym nasz gość, Grzegorz Ajdacki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pokrzyk - wilcza jagoda przyprawiona transem

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 15:58
- Jesteśmy z różnych okolic, ale znamy się z Krakowa. Postanowiliśmy grać melodie z miejsc, z których pochodzimy - zapowiadają muzycy trans-folkowej kapeli Pokrzyk, która wystąpi w ramach Festiwalu Muzyki Folkowej Grodzisk Folk Fest. 
rozwiń zwiń