Groźna bogini Bhadrakali przychodzi nocą

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 18:59
Pod takim tytułem w Muzeum Azji i Pacyfiku Krzysztof Renik i Elżbieta Dziuk organizują spotkanie i projekcję filmów dotyczących Indii, a konkretnie rytualnych widowisk ku czci okrutnej bogini.
Audio
  • Spacer po odnowionych przestrzeniach parku Łazienki Królewskie (Poranek Dwójki)
  • Zaproszenie na spotkanie "Groźna bogini Bhadrakali przychodzi nocą" w MAiP (Poranek Dwójki)
  • Kolędowanie na Huculszczyźnie (Poranek Dwójki)
  • Zaproszenie na Tradycyjne Podkarpackie Kolędowanie w Głogowie Małopolskim (Poranek Dwójki)
Scena z obrzędu ku czci bogini Bhadrakali.
Scena z obrzędu ku czci bogini Bhadrakali.Foto: Krzysztof Renik i Elżbieta Dziuk

Pokaz jest kontynuacją projekcji poświęconych widowiskom południowoindyjskim, które miały już miejsce w MAiP. Widzowie mogą tam zobaczyć filmy obrazujące sztukę Kalamezhuthu oraz po raz pierwszy – Mudijettu i Padajani, czyli widowiska rytualne, których główną postacią jest hinduistyczna bogini Bhadrakali.

- To widowiska, w których ogromną rolę odgrywa rytm, dużo większą niż melodia - tłumaczyli Krzysztof Renik i Elżbieta Dziuk. - Stąd się bierze ich ogromna transowa siła - mówili o liczącym ponad tysiąc lat rytuale Mudijettu, wykonywanym prawie wyłącznie w świątyniach indyjskiego stanu Kerali, w których artyści przedstawiają walkę bogini Bhadrakali z demonem Dariką.

Do tego w porannej audycji:

  • przenieśliśmy się do Głogowa Małopolskiego, aby zaprosić na Gminny Wieczór Kolęd dla pasjonatów śpiewania kolęd i słuchaczy chętnych do wspólnego kolędowania,
  • odwiedziliśmy odnowione przestrzenie w parku Łazienki Królewskie w Warszawie, 

  • oraz z Mychajłem Wandżurakiem, kolędnikiem w trzecim pokoleniu z Werchowyny, powędrowaliśmy szlakiem kolędowania na Huculszczyźnie.

Słuchaczy tradycyjnie zaprosiliśmy też na nowy odcinek cyklu "Historia polskiego folku" i na specjalny karnawałowy cykl "Pierwsze kroki".

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 11.01.2020

Godzina emisji: 7.00

atTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak