Everest zimą. Leszek Cichy: na szczycie byliśmy o 14.25

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 13:04
- Jadąc na tę wyprawę mieliśmy świadomość, że szanse wejścia na szczyt nie są za duże - wspominał w Dwójce Leszek Cichy, który 40 lat temu wraz z Krzysztofem Wielickim dokonał pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest.
Audio
  • Z himalaistą Leszkiem Cichym rozmawia Paweł Siwek (Poranek Dwójki)

"Gdyby to nie był Everest, tobyśmy chyba nie weszli" - to słynne zdanie wypowiedział Leszek Cichy 17 lutego 1980 roku, gdy wraz z Krzysztofem Wielickim stanęli zimą na szczycie ośmiotysięcznika. Do tego zdania nawiązuje tytuł ukazującej się 15 stycznia książki, która opisuje ten szczególny wyczyn.

- Dziennikarze pytali Andrzeja Zawadę, kierownika wyprawy, dlaczego od razu ten najwyższy szczyt. Mówił: szanse wejścia zimą na ośmiotysięcznik są minimalne. Jak nie wejdziemy, przynajmniej niech napiszą, że nie weszliśmy na najwyższy - opowiadał w Dwójce Leszek Cichy.

W rozmowie również o skomplikowanych dziejach polskiego himalaizmu ("na początku lat 70. w Himalajach znalazły się równocześnie trzy pokolenia Polaków") czy o przygotowaniach do historycznej wyprawy. Nie zabrakło wspomnień z samego wejścia na Górę Gór. - Na szczycie byliśmy 14.25 czasu miejscowego. Zaczęliśmy schodzić pięć po trzeciej...


Okładka książki Okładka książki. Mat. prom.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Leszek Cichy (alpinista, himalaista, geodeta, przedsiębiorca)

Data emisji: 13.01.2020

Godzina emisji: 8.30 

Zobacz więcej na temat: Paweł Siwek Himalaje
Czytaj także

Rafał Leśkiewicz: Przystanek Historia to cyfrowe miejsce spotkań z historią

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 09:08
- Nieprzypadkowo nazwa portalu nawiązuje do stacjonarnych miejsc spotkań i aktywności Instytutu Pamięci Narodowej. Budujemy markę pod nazwą Przystanek Historia, a od pewnego czasu obserwowaliśmy, że istnieje potrzeba udostępnienia szerszemu gronu odbiorców treści historycznych - mówił w Dwójce redaktor naczelny portalu przystanekhistoria.pl.
rozwiń zwiń