"Tata ciągle wnosi w życie ludzi pozytywne emocje"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 10:00
- Jest z nami na tych koncertach! We wszystkich miastach, które odwiedziliśmy, przekonywaliśmy się, że warto to robić - mówiła w "Poranku Dwójki" Katarzyna Wodecka-Stubbs, córka zmarłego artysty i patrona festiwalu Wodecki Twist.
Audio
  • Katarzyna Wodecka-Stubbs o festiwalu Wodecki Twist i swoim tacie (Poranek Dwójki)
Zbigniew Wodecki zmarł 22 maja 2017 roku.
Zbigniew Wodecki zmarł 22 maja 2017 roku.Foto: Grzegorz Śledź/Polskie Radio

Zbigniewa Wodeckiego wiele pokoleń Polaków kojarzyło inaczej, dla wszystkich był jednak wzorem wspaniałego artysty. Na przestrzeni kilku dekad, od debiutu fonograficznego w 1976, stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy na polskiej scenie muzycznej.

Hołd mistrzowi z twistem

- Tata był połączeniem klasyki i tego, co było muzyką rozrywkową w najlepszym tego słowa znaczeniu - mówiła o fenomenie Wodeckiego córka artysty. - Wybrał w pewnym momencie estradę i tam przeniósł też tę klasę, która towarzyszyła mu w szkole muzycznej, gdzie uczył się muzyki klasycznej. W jego piosenkach jest lekkość i duża jakość kompozytorska. No i nie zapominajmy o tekstach! - podkreśliła Katarzyna Wodecka-Stubbs, za przykład podając te, które w latach 70. i 80. tworzyła plejada polskich autorów.

Niespotykane, piękne teksty i aranżacje przyciągają do muzyki Zbigniewa Wodeckiego pokolenia wokalistów i muzyków. Kuba Badach, Alicja Majewska, Anna Rusowicz - to kilkoro z tych, którzy hołd muzyce Wodeckiego składają, biorąc udział w festiwalu Wodecki Twist.

Ponadczasowa klasa

- Ludzie szaleją, wzruszają się, płaczą, cieszą - mówiła o koncertach festiwalu córka artysty, organizatorka wydarzenia. - Nasi artyści też są zawsze bardzo wzruszeni, cudownie interpretują muzykę, ale i słuchają tych utworów po swojemu. A poprzez zdjęcia czy filmy tata cały czas współtworzy z nami całość tego festiwalu. Łączy kilka pokoleń artystów, wniósł tyle pozytywnych emocji do życia ludzi i wydaje mi się, że nadal wnosi. 

Festiwal Wodecki Twist w roku 2020 będzie mieć wymiar szczególny, 22 maja przypadnie bowiem trzecia rocznica śmierci Zbigniewa Wodeckiego, który w tym roku kończyłby 70 lat. - Planujemy bogaty rok, jeśli chodzi o przeróżne wydarzenia. Przygotowujemy m.in. miejsce, które będzie można nazwać imieniem taty - zapowiedziała Katarzyna Wodecka-Stubbs.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Katarzyna Wodecka-Stubbs

Data emisji: 13.01.2020

Godzina emisji 9.30

at/am

Zobacz więcej na temat: Zbigniew Wodecki MUZYKA
Czytaj także

Zbigniew Wodecki: lżej się żyje, gdy zacznie się od Bacha

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2017 17:00
W jednym ze swoich przebojów Zbigniew Wodecki radzi, by dzień zaczynać od Bacha. W 2015 r. w rozmowie z Jerzym Kisielewskim muzyk przyznał jednak, że kompozytor ten może na początku sprawiać pewne kłopoty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wodecki, Vetulani, Sienkiewicz. Poranek pełen zadumy

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 16:30
W audycji dużo miejsca poświęcimy tym, którzy w tym roku od nas odeszli. Wspomnimy m.in. Zbigniewa Wodeckiego, Jerzego Vetulaniego oraz Krystynę Sienkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbigniew Wodecki na jazzowo

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 08:25
- Przy odkopywaniu przeróżnych zapisów nagrań taty okazało się, że jazzu było w jego życiu bardzo dużo. Nie tylko Piwnica pod Baranami czy różnego rodzaju festiwale jazzowe – mówiła w Dwójce Katarzyna Wodecka-Stubbs.
rozwiń zwiń