Teatr i dystans do polityki. Andrzej Mastalerz o "Naprzód, Freedonio"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 09:17
- Jednym z powodów, dla których postanowiłem się za to wziąć, była chęć namówienia publiczności do tego, żeby spojrzeli na świat wielkiej polityki z pewnym dystansem - tłumaczył w Dwójce Andrzej Mastalerz, opowiadając o wyreżyserowanej przez siebie sztuce Rogera Mortimera "Naprzód, Freedonio" w Teatrze Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku.
Audio
  • Andrzej Mastalerz m.in. o spektaklu "Naprzód, Freedonio" (Poranek Dwójki)

Jak wyjaśniał gość "Poranka Dwójki", tytułowa Freedonia to nieistniejący kraj, który ma wstąpić w szeregi Unii Europejskiej. - Premier tego kraju ma zostać jednym z komisarzy europejskich, jeszcze nie wie, jakim. Główny bohater nie zdawał sobie jednak sprawy z tego, że jest tylko narzędziem pewnej intrygi, a tak naprawdę steruje tym wszystkim zupełnie ktoś inny - mówił Andrzej Mastalerz.

Dlaczego popularny aktor wybrał do wyreżyserowania tę właśnie komedię? - Jesteśmy codziennie bombardowani całą masą informacji, które powodują nasze rozemocjonowanie. Te emocje niczemu nie służą. Pomyślałem sobie, że może byłoby lepiej, gdyby się troszeczkę do tego zdystansować i oczyścić przez śmiech – opowiadał Andrzej Mastalerz.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Andrzej Mastalerz (aktor, reżyser)

Data emisji: 23.01.2020

Godzina emisji: 8.30

jp/pg


Czytaj także

Krystyna Stańko: zaufałam Krzysztofowi Herdzinowi w stu procentach

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 10:48
- Gdy pojawiła się propozycja Filharmonii w Szczecinie, na początku trochę zaniemówiłam. Zaczęłam myśleć, kto by mógł to zaaranżować i jako pierwszy do głowy przyszedł mi Krzysztof Herdzin. Problem polegał tylko na tym, czy będzie miał czas i ochotę, żeby to zrobić. Okazało się, że tak i dalej wszystko poszło już gładko - mówiła w "Poranku Dwójki" wokalistka jazzowa o płycie "Aquarius The Orchestral Session".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Evgen Malinowskiy: twórczość Włodzimierza Wysockiego mówi o prawdzie

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 11:11
- Włodzimierz Wysocki śpiewał o tym, że kiedy patrzymy ludziom w oczy, to żebyśmy patrzyli jak w lustro i mówili sobie prawdę z czystym sumieniem. Żebyśmy nie obrażali się na siebie, tylko rozmawiali - mówił w Programie 2 Polskiego Radia rosyjski aktor i wokalista, a także prezes Fundacji na rzecz zbliżania Kultur Open Art.
rozwiń zwiń