Prof. Aleksander B. Skotnicki: komiksowanie kłóci się z Holokaustem

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 14:34
- Jestem zdecydowanym przeciwnikiem trywializacji czy wręcz komiksowania tragedii Holokaustu, prób odbrązawiania bohaterów tamtych czasów np. Ireny Sendlerowej, albowiem ta tragedia była niewyobrażalna. Tylko pochylenie się nad nią, przypominanie, zachowanie pamięci jest wyrazem naszej kultury, a także sprzeciwu, aby nigdy więcej coś podobnego się nie powtórzyło - mówił znany hematolog i przyjaciel ocalonych z Holokaustu.
Audio
  • Prof. Aleksander Bartłomiej Skotnicki o pamięci o ofiarach Holokaustu (Poranek Dwójki)
  • Wspomnienia byłych więźniów Auschwitz - relacja Ewy Plisieckiej
  • Jak Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu obchodzony jest we Włoszech? Korespondencja Piotra Kowalczuka (Poranek Dwójki)

75. rocznica wyzwolenia Auschwitz serwis specjalny.jpg
75. rocznica wyzwolenia Auschwitz - serwis specjalny

27 stycznia jest Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Dokładna liczba zamordowanych jest trudna do oszacowania z powodu regularnego niszczenia archiwów i zacierania śladów przez władze III Rzeszy. Niemniej, podczas II wojny światowej życie w okrutny sposób straciło ponad 6 milionów europejskich Żydów. Jedną trzecią tych ofiar stanowiły dzieci.

Mimo upływu czasu pamięć o okrucieństwie oraz o ofiarach jest cały czas silna. Między innymi dzięki takim osobom jak prof. Aleksander Bartłomiej Skotnicki. Profesor medycyny, hematolog, transplantolog, były kierownik Katedry Hematologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, twórca i długoletni ordynator Kliniki Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, członek Polskiej Akademii Umiejętności, następca profesora Juliana Aleksandrowicza. Społecznik, badacz losów Żydów uratowanych z Holokaustu i ich wielki przyjaciel. Był on gościem "Poranka Dwójki" w dzień 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau (27.01).

- To bardzo szczególny dzień. Przypomina nam o tragedii, która miała miejsce podczas II wojny światowej. Trzeba pamiętać, że dotyczy to nie tylko byłego obozu w Auschwitz-Birkenau, ale również wielu innych obozów w Polsce, w których zginęło więcej ludzi niż w Oświęcimiu. To jest jedna sprawa. Druga, że przesłanie walki z odrzuceniem człowieka, nietolerancją, traktowaniem mniejszości przez większość jako coś gorszego, czy to mniejszości narodowościowej, czy religijnej, czy seksualnej, jest to przesłanie na dzisiejsze czasy - podkreślał prof. Aleksander B. Skotnicki.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: prof. Aleksander Bartłomiej Skotnicki (hematolog, transplantolog)

Data emisji: 27.01.2020

Godzina emisji: 9.30

pg/ac

Czytaj także

Agnieszka Witkowska-Krych: edukacja buduje pamięć o Holokauście

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 11:54
- Cóż z tego, że zostaną nam pomniki, które oczywiście są ważne i też przypominają o przeszłości? Myślę, że to właśnie edukacja i kultywowanie pamięci w taki bardziej międzyludzki sposób będzie tym, co zostanie - mówiła w Dwójce w 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau antropolog kultury z Instytutu Pileckiego.
rozwiń zwiń