Smaki, zapachy, emocje. Sri Lanka z Witkacym i Malinowskim

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 21:46
- Jednym z najważniejszych miejsc jest Kandy ze świątynią, w której znajduje się największa świętość buddyjska - mówiła Alina Kręcisz, autorka książki "Moja podróż z Witkacym i Malinowskim na Cejlon", polecając wędrówkę śladami słynnych Polaków.
Audio
  • Rozmowa z Aliną Kręcisz, autorką książki "Moja podróż z Witkacym i Malinowskim na Cejlon" (Poranek Dwójki)
Nuwara Eliya, Sri Lanka
Nuwara Eliya, Sri LankaFoto: Shutterstock.com/kennymax

papua 663.jpg
Trobriandczycy wciąż pragną sławy. Podróż śladem Bronisława Malinowskiego

Alina Kręcisz po uważnym przestudiowaniu zapisków obydwu podróżników postanowiła ponownie odwiedzić Sri Lankę, aby odtworzyć wycieczkę sprzed ponad stu lat. - Miejsca, które odwiedzamy, o dziwo są bardzo podobne, choć zmienił się oczywiście sposób podróżowania - opowiadała.

Wśród miejsc, które znalazły się na trasie Witkacego i Malinowskiego, a których nie sposób pominąć, jest Kandy, miasto w centrum Sri Lanki ze słynną Świątynią Zęba. - Można też wyjść ponad świątynię, zobaczyć rezerwat przyrody. Odczuć to, co się przydarzyło Malinowskiemu, który spacerował nad jeziorem w Kandy i przeżywał emocjonalne chwile - mówiła Alina Kręcisz. Jak dodała, Kandy było bliskie polskim podróżnikom ze względu na położenie, które mogło kojarzyć się z Zakopanem.

witkacy rysunek polona 1200.jpg
Eksperymenty z ludźmi, czyli wariactwa Witkacego

Jakie inne wrażenia przywiozła autorka "Mojej podróży z Witkacym i Malinowskim na Cejlon"? Co sądzi o lokalnej kuchni ("curry z zielonych bananów"!)? I co według niej jest kwintesencją Sri Lanki?

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Alina Kręcisz (autorka książki "Moja podróż z Witkacym i Malinowskim na Cejlon")

Data emisji: 20.02.2020

Godzina emisji: 8.30

jp/pg

Czytaj także

Joanna Bator: to moja najbardziej autobiograficzna książka

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 19:00
- Miałam ochotę na tego rodzaju przerywnik między powieściami. W tej książce Joanna Bator pisze o sobie - mówiła o publikacji "Wyspa łza" ceniona pisarka.
rozwiń zwiń