Wojciech Chmielarz: marzyłem o napisaniu czegoś prostego

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 13:00
- Po moich ostatnich książkach, które były ciężkie i skupione na psychologii postaci, marzyło mi się napisanie historii o facecie, który przyjeżdża do miasteczka, pokonuje wszystkich złych i potem z tego miasteczka wyjeżdża. Tylko wcześniej nie miałem czasu i weny, żeby nad tym usiąść - mówił Wojciech Chmielarz o swojej książce "Prosta sprawa", powstającej online w odcinkach.
Audio
  • Wojciech Chmielarz o książce "Prosta prawa" (Poranek Dwójki)
Wojciech Chmielarz
Wojciech ChmielarzFoto: Polskie Radio

W tych niezwykłych czasach każdy z nas próbuje oderwać myśli od pandemii. W wyjątkowy sposób robi to Wojciech Chmielarz. Pisarz postanowił bowiem zorganizować pewien eksperyment, tworząc w swoich mediach społecznościowych, niemal na oczach widzów, powieść w odcinkach. - Taka forma powieści już prawie nie istnieje, dopiero teraz, z powodu tych niecodziennych okoliczności, to się zmienia. Początkowo w głowie miałem tylko jedną początkową scenę, pojawiającą się w drugim odcinku i z tym siadłem do pisania. To ogromna przyjemność móc napisać coś prostego - wyznał.

- To opowieść o bezimiennym bohaterze, który pewnego dnia przyjeżdża odwiedzić swojego przyjaciela w Jeleniej Górze. Jednak jego mieszkanie okazuje się puste, wygląda, jakby przeszedł po nim huragan, a przyjaciel wraz ze swoją córką zniknął. Tymczasem w mieszkaniu pojawiają się groźni gangsterzy. Od tego się zaczyna. Zgodnie z zasadą Hitchcocka zaczynamy od trzęsienia ziemi, a potem napięcie wzrasta - opowiadał gość "Poranka Dwójki".

Pisarz powstające rozdziały publikuje codzienne w sieci, a czytelnicy na bieżąco komentują, dzielą się uwagami dotyczącymi konstrukcji, a pisarz na te komentarze odpowiada, wyjaśniając czy nawet czasem tłumacząc się z podjętych kroków na poziomie fabuły. - Czytelnicy są w pewnym sensie współtwórcami tej opowieści. Pojawiło się kilka sugestii, które mi do fabuły pasowały i dodały bardzo miłe smaczki. Poukładały mi w głowie fabułę i kwestie, na które nie znałem jeszcze odpowiedzi - zdradził Wojciech Chmielarz.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Wojciech Chmielarz (pisarz)

Data emisji: 7.04.2020

Godzina emisji: 8.30