Polskie Radio
Section05
Wojciech Chmielarz

Powieści w "Lecie z Radiem". Wojciech Chmielarz: nie da się dobrze pisać bez świadomego czytania

- Jeżeli czytamy pod kątem własnego pisania, to jak bierzemy książkę i ona nam się podoba, to dobrze po jej skończeniu przeczytać ją drugi raz, już w pełni świadomie, żeby prześledzić, co tam autor robi, i zastanowić się, dlaczego ta powieść nam się podobała, co tam się udało, jakich środków autor użył - mówi w Programie 1 pisarz Wojciech Chmielarz, którego książkę pt. "Farma lalek" czytamy teraz w audycji "Lato z Radiem". 
Zobacz więcej na temat:  kryminał Lato z Radiem 2023 Wojciech Chmielarz literatura pisarz

Wojciech Chmielarz: w tematyce erotycznej język polski jest bardzo ubogi

Gościem Katarzyny Cygler w "Trójce pod Księżycem" był Wojciech Chmielarz, znany pisarz kryminałów, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru, autor cyklu powieści o komisarzu Jakubie Mortce, ale także postapokaliptycznej powieści "Królowa Głodu". Tym razem mówił o swojej najnowszej książce, thrillerze erotycznym "Za granicą".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura kryminał Wojciech Chmielarz Katarzyna Cygler Trójka

"Wyrwa" na ekranie. Powieść Wojciecha Chmielarza trafi do kin

Wraz z nowym wydaniem bestsellerowej powieści Wojciecha Chmielarza pt. "Wyrwa" do kin trafi jej ekranizacja. Za reżyserię obrazu odpowiada Bartosz Konopka – twórca m.in. seriali "W głębi lasu" i "Skazana" oraz nominowanego do Oscara "Królika po berlińsku"; w głównych rolach zobaczymy Tomasza Kota, Karolinę Gruszkę i Grzegorza Damięckiego. – Jest to niesamowita satysfakcja i przyjemność dla pisarza – mówi autor "Wyrwy".
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Wojciech Chmielarz film polski literatura polska kino

Przed Ambrożym Kleksem czas na Macieja Tomskiego. Tomasz Kot o roli w filmie "Wyrwa"

W ostatnich tygodniach media obiegła informacja, że Tomasz Kot wcieli się w Ambrożego Kleksa w nowej ekranizacji "Akademii Pana Kleksa" w reżyserii Macieja Kawulskiego. Jednak zanim to nastąpi, aktora zobaczymy w innej adaptacji. O Macieja Tomskiego roli w filmie "Wyrwa", opartym na powieści kryminalnej Wojciecha Chmielarza, Tomasz Kot opowiedział w audycji "Fajny film".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński FILM KULTURA Tomasz Kot Wojciech Chmielarz

Powstaje ekranizacja kryminału "Wyrwa" Wojciecha Chmielarza. Za kamerą Bartosz Konopka

"Wyrwa" to kolejna ekranizacja powieści Wojciecha Chmielarza, jednego z najpopularniejszych polskich autorów kryminałów. Choć praca na planie wciąż jeszcze trwa, a premiera zapowiadana jest dopiero na przyszły rok, już wiemy, że w kinie czeka nas spora dawka emocji. Zapewni nam ją zarówno sama filmowa historia wyreżyserowana przez Bartosza Konopkę, jak i świetna obsada – Grzegorz Damięcki, Karolina Gruszka oraz Tomasz Kot w roli głównej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Ryszard Jaźwiński Trójka Bartosz Konopka kryminał KSIĄŻKA Wojciech Chmielarz

"Prosta sprawa". Wojciech Chmielarz: wydrukowaliśmy kawałek internetu

- To jest powieść, którą publikowałem na Facebooku w odcinkach w okresie lockdownu. To był mój prezent dla czytelników, żeby w czasie zamknięcia przez te 10 minut nie myśleli o tym, co dzieje się za oknem, tylko mogli czytać coś fajnego - mówił w Dwójce o swojej najnowszej książce "Prosta sprawa" Wojciech Chmielarz.
Zobacz więcej na temat:  kryminał Wojciech Chmielarz Dwójka literatura literatura polska KSIĄŻKA Paweł Siwek

Wojciech Chmielarz: thrillery o Jacku Reacherze połykam jednym haustem

- Mam kilku swoich ulubionych autorów i ulubionych serii, po które sięgam dla czystej rozrywki. Jedną z nich jest seria Lee Childa o bohaterze, który najczęściej wjeżdża do jakiegoś małego miasteczka, zabija tam wszystkich złych i potem stamtąd wyjeżdża. To jest fantastycznie napisane i bardzo przyjemnie się czyta - opowiadał w Dwójce polski pisarz.
Zobacz więcej na temat:  literatura Dwójka Kinga Michalska Wojciech Chmielarz

Wojciech Chmielarz: marzyłem o napisaniu czegoś prostego

- Po moich ostatnich książkach, które były ciężkie i skupione na psychologii postaci, marzyło mi się napisanie historii o facecie, który przyjeżdża do miasteczka, pokonuje wszystkich złych i potem z tego miasteczka wyjeżdża. Tylko wcześniej nie miałem czasu i weny, żeby nad tym usiąść - mówił Wojciech Chmielarz o swojej książce "Prosta sprawa", powstającej online w odcinkach.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Chmielarz literatura Paweł Siwek Dwójka KULTURA