"The Science of Fiction". Komponowanie inspirowane Lemem

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 12:14
- Jak wiemy, Stanisław Lem był gigantem, a obszary takie jak rzeczywistość wirtualna, ponadludzka inteligencja czy astronautyka w XXI wieku to wątki, które dobrze się spinają z muzyką współczesną. Dlatego czekamy właśnie na takie koncepcje utworów - mówiła Barbara Schabowska o najnowszym konkursie Instytutu Adama Mickiewicza, skierowanym do młodych kompozytorów.
Audio
  • Barbara Schabowska o konkursie "The Science of Fiction" (Poranek Dwójki)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Malyutin Nikita

W roku 2021 przypada setna rocznica urodzin Stanisława Lema. Instytut Adama Mickiewicza postanowił, że będzie to czas poświęcony twórczości pisarza, eseisty i futurologa, dlatego chce zachęcić polskich kompozytorów do zmierzenia się z muzycznym wyzwaniem, jakim jest ogłoszony niedawno konkurs "The Science of Fiction". Jego efektem ma być skomponowanie utworu, inspirowanego dziełami Lema, dla Klangforum Wien - wyjątkowego zespołu muzyki nowej.​

Zapraszamy młodych polskich kompozytorów do czterdziestego roku życia do napisania krótkich, kilkunastominutowych kompozycji, wykorzystujących wątki Lemowskie. Wiadomo, że muzyka zupełnie inaczej oddaje słowa czy idee zapisane. Mogą więc to być jedynie nawiązania, ale liczymy na odważne interpretacje - zapowiadała Barbara Schabowska.

Dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza zdradziła, że nadesłane kompozycje oceniać będą Agata Zubel, Georg Friedrich Haas i Peter Kainrath - szef Klangforum Wien. - Myślę, że wszystkie chwyty są dozwolone. Będziemy później te kompozycje oceniać i mam nadzieję że usłyszą je Państwo, jeśli nie na antenie Dwójki, to przynajmniej na jednym z festiwali w Polsce. Planujemy też prawykonanie tych utworów w jednym z dużych europejskich miast - mówiła.

Zgłoszenia można przesyłać do lipca 2020 roku.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Jakub Kukla

Gość: Barbara Schabowska (dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza)

Data emisji: 21.04.2020

Godzina emisji: 8.30