201. urodziny Stanisława Moniuszki. Wielkie świętowanie online

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 12:50
- Tę niezwykłą rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki przeżywamy w sposób właściwy dla naszych czasów, ale myślę, że intensywnie, bo z udziałem znakomitych artystów - mówił w Dwójce Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. W tym roku bowiem obchody przenoszą się do przestrzeni wirtualnej.
Audio
  • Waldemar ​​Dąbrowski o obchodach 201. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki (Poranek Dwójki)
Stanisław Moniuszko
Stanisław MoniuszkoFoto: Polona

moniuszko wiki 1200.jpg
Stanisław Moniuszko - serwis specjalny

201. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki przypada 5 maja, jednak Teatr Wielki - Opera Narodowa świętowanie rozpoczyna wraz już 1 maja. Przygotowany w przestrzeni wirtualnej program będzie wyjątkową okazją do kompleksowego poznania życia i twórczości Moniuszki oraz kontaktu z dziełami kompozytora w wykonaniu wybitnych artystów. Wśród wydarzeń zaplanowano m.in. recital pieśni Moniuszki w wykonaniu Olgi Pasiecznik z akompaniamentem Ewy Pobłockiej.

- Olga Pasiecznik i Ewa Pobłocka, w pustych salach redutowych naszego teatru, wykonają utwory lubiane i znane, ale również i te mniej popularne, z ogromnego katalogu pieśni Stanisława Moniuszki. Bo pamiętajmy, że napisał ich ponad 300 - mówił Waldemar Dąbrowski. Dodał, że na platformie VOD udostępnione zostaną również moniuszkowskie spektakle w inscenizacji m.in Davida Pountneya czy Agnieszki Glińskiej. 

Zobacz też: Piotr Beczała: "Halka" jest historią uniwersalną >>>

- Szczególnie polecam "Męża i żonę", czyli spotkanie Fredry z Moniuszką w choreografii Anny Hop. Gdybym miał z naszego dorobku baletowego coś zarekomendować w formule i atrakcyjności broadwayowskiej, byłoby to właśnie to dzieło. Warto też przypomnieć "Zemstę", którą w roku 1974 zrealizował Conrad Drzewiecki na podstawie komedii Aleksandra Fredry, z muzyką Stanisława Moniuszki. To było niezwykłe wydarzenie w poznańskim Teatrze Tańca, a z okazji roku jubileuszowego my to przenosimy w takiej samej formie, razem z choreografią. To robi ogromne wrażenie na widzach i uświadamia, jak ważne jest wydobycie tego, co wartościowe, a odłożone do lamusa z wielką szkodą dla muzyki Moniuszki - podkreślił gość audycji.

Przeczytaj: Agnieszka Kręglicka: dzieci w czasach Moniuszki miały przegwizdane >>>

Również online podziwiać będzie można popisy solistów śpiewaków - laureatów Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki - a wśród nich m.in. Jakuba Józefa Orlińskiego, Urszulę Kryger czy Joannę Zawartko. Dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej zdradził, że pojawią się również propozycje "wybiegające poza konwencję artystyczną". - Będzie "Spacerownik", który pozwala odwiedzić miejsca w Warszawie z Moniuszką związane, różnego rodzaju konkursy, gry i krzyżówki, a także muzyczne niespodzianki: grupa MoCarta przygotowuje dla nas żarty muzyczne.

Więcej informacji na stronie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Waldemar Dąbrowski (dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej)

Data emisji: 1.05.2020

Godzina emisji: 9.30


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak