Andrzej Filończyk: zaśpiewam arie z obecnego i przyszłego repertuaru

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 13:00
- Będzie to Czajkowski, Donizetti, Bellini, Korngold. Będą też arie, które mam zaplanowane na przyszłość, np. "Don Giovanni", który odbędzie się w przyszłym sezonie w Dreźnie, i Bellini, "Purytanie", we Frankfurcie - zapowiadał swój występ w "Domówce z Dwójką" jej kolejny gospodarz Andrzej Filończyk.
Audio
  • Rozmowa z barytonem Andrzejem Filończykiem (Poranek Dwójki)
Andrzej Filończyk
Andrzej FilończykFoto: Mat. prasowe

W sobotni wieczór (23 maja) na "domówkowych deskach" wystąpi 26-letni baryton, zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Moniuszkowskiego, występujący na światowych scenach, m.in. w Opera Bastille, Covent Garden czy Teatrze Bolszoj. Jego błyskotliwa kariera rozpoczęła się w 2015 roku w poznańskim Teatrze Wielkim partią Tonia w Pajacach Leoncavalla. - Miałem szczęście, że zacząłem tak wcześnie. Zostałem zauważony przez dyrektora Chmurę w Teatrze w Poznaniu i dostałem szansę na występ w profesjonalnym spektaklu operowym - opowiadał. - To była premiera, czyli coś, na co cały polski operowy świat spogląda.

1200x660-Jakub-Józef-Orliński-Aleksander-Dębicz-V2.jpg
Aleksander Dębicz i Jakub Józef Orliński na "Domówce z Dwójką" [WIDEO]

W minionym roku w Monachium Andrzej Filończyk zaśpiewał u boku jednego z największych tenorów, Jonasa Kaufmanna, występując w podwójnej roli Franka/Fritza w operze "Die tote Stadt". W kwietniu tego roku miał zadebiutować na deskach Metropolitan Opera. Choć pandemia pokrzyżowała mu plany, nie żałuje czasu spędzanego w domu. - Nie powiedziałbym, że jedno jest gorsze od drugiego, ponieważ kiedy są kontrakty i koncerty brakuje mi świeżego powietrza i spędzania wolnego czasu tak jak lubię, a kiedy jestem tutaj, też tęsknię za scenicznym życiem. 

[ZOBACZ TAKŻE] Domówka z Dwójką, czyli kameralne koncerty online >>>>

Droga do niezrealizowanego jeszcze debiutu w Metropolitan Opera trwała kilka lat. W 2015 roku 21-letni Andrzej Filończyk trafił na przesłuchania do Nowego Jorku. - To jest na pewno dobry moment na przesłuchania śpiewaka - podkreślił. - Później to już tylko go obserwowanie jako głos, jako człowieka, jak ta kariera się rozwija.

W najbliższą sobotę, wraz ze swoją narzeczoną Katarzyną Sienkiewicz (fortepian), Andrzej Filończyk wystąpi dla Państwa w kameralnej, prywatnej scenerii z repertuarem przygotowanym specjalnie na "Domówkę z Dwójką"- To jest moje mieszkanie lat młodości, teraz już tam nie przebywam, ale zawsze chętnie wracam. I tam jest fortepian - dodał śpiewak. - Grałem na fortepianie, moja rodzina jest bardzo muzyczna. Mama zdaje sobie sprawę, że rozwój przez muzykę jest najtrafniejszy dla dziecka, ale raczej było to zajęcie czasu niż plany na przyszłość.

Domówki z Dwójką można obejrzeć i wysłuchać na naszej antenie, na stronie internetowej i na Facebooku Dwójki.

Piąty kameralny wieczór z cyklu "Domówka z Dwójką" już w najbliższą sobotę 23 maja o godz. 19.00 - na antenie, stronie internetowej oraz Facebooku Dwójki.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Andrzej Filończyk (baryton)

Data emisji: 21.05.2020

Godzina emisji: 9.30


Czytaj także

Domówka u duetu Pękala Kordylasińska Pękala: marimba i wibrafon, potem kawa

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 12:20
- Na to spotkanie wybraliśmy kompozycje z naszego pierwszego repertuaru, od którego zaczęliśmy przygodę jako duet perkusyjny - mówiła w "Poranku Dwójki" Magdalena Kordylasińska-Pękala, która od niemal dwudziestu lat gra życiowo i muzycznie z Miłoszem Pękalą. Już niebawem w ich domu zagości "Domówka z Dwójką".
rozwiń zwiń