Zaczęło się od polskiej muzyki. 75-lecie Filharmonii Śląskiej

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 06:00
- Jesteśmy pierwszą instytucją kultury, która otwierała się po wojnie. A w programie pierwszego koncertu był Szymanowski czy Moniuszko - przypominał w Dwójce Adam Wesołowski, dyrektor Filharmonii Śląskiej im. Henryka Góreckiego, opowiadając o jubileuszu 75-lecia katowickiej placówki.
Audio
  • Rozmowa z Adamem Wesołowskim, dyrektorem Filharmonii Śląskiej im. Henryka Góreckiego (Filharmonia Dwójki)
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej Foto: Karol Fatyga/materiały pras.

Dyrygent 1200.jpg
Artyści "Filharmonii Dwójki". Posłuchaj rozmów

Miała być wielka gala jubileuszowa. Pandemia pokrzyżowała plany. Filharmonia Śląska postanowiła jednak świętować jubileusz 75-lecia. W przestrzeni wirtualnej, ale będą to - jak zapowiadają organizatorzy - huczne obchody trwające prawie cały dzień. W specjalnym studiu jubileuszowym zagoszczą wielkie gwiazdy, które wprowadzą widzów w różne aspekty życia muzycznego.

- Chcemy wrócić do wspomnień z tamtych czasów poprzez wywiad z muzykami, którzy grali w tamtym okresie w orkiestrze - opowiadał Adam Wesołowski. W programie koncertu jubileuszowego pojawi się między innymi Koncert brandenburski w "wersji industrialnej". - Nawiązujemy do naszych korzeni, nie może zabraknąć naszego powiązania z regionem. Utwór Bacha zabrzmi z nutami śląskimi, a industrialność swoją otrzyma poprzez wprowadzenie odgłosów z takim miejsc jak huta czy kopalnia – tłumaczył gość "Poranka Dwójki".

Więcej o koncercie jubileuszowym, o programie studia jubileuszowego – w nagraniu rozmowy. Nie zabrakło w niej również wspomnienia o projekcie #zostań w domu i twórz, w wyniku którego powstał - z udziałem wybitnych kompozytorów i internautów - wyjątkowy utwór.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Adam Wesołowski (dyrektor Filharmonii Śląskiej im. Henryka Góreckiego)

Data emisji: 25.05.2020

Godzina emisji: 8.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Świątynie wielkiej sztuki czy targowisko (p)różności?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 19:29
W audycji zastanawialiśmy się co tak naprawdę kształtuje programowanie instytucji muzycznych w Polsce i jakie czynniki wpływają na filharmoniczne repertuary.
rozwiń zwiń