Polskie Radio
Section05
filharmonia

Jarosław Szemet o nowej płycie z III Symfonią Góreckiego

Henryk Mikołaj Górecki urodził się 90 lat temu, a Filharmonia Śląska jego imienia wydała właśnie płytę, na której znalazło się najsłynniejsze dzieło kompozytora - III Symfonia "Symfonia pieśni żałosnych" op. 36 oraz "Trzy utwory w dawnym stylu". O pracy nad albumem opowiadał w audycji Jarosław Szemet.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Mikołaj Górecki Jarosław Szemet Jarosław Shemet Ewa Szczecińska symfonia Filharmonia Śląska w Katowicach filharmonia Dwójka MUZYKA KULTURA

Andrzej Boreyko: nowy sezon Filharmonii Narodowej będzie pełny rocznic i jubileuszy

- To sezon szczególny, ponieważ trzech wielkich polskich kompozytorów ma swoje rocznice: Krzysztof Penderecki, Witold Lutosławski i Henryk Mikołaj Górecki. Jednocześnie ten sezon chciałem rozpocząć od IX Symfonii Beethovena, którą planowaliśmy już dawno, ale ze względu na pandemię nie mogliśmy jej wykonać - mówił w Dwójce Andrzej Boreyko, dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka filharmonia filharmonia narodowa Joanna Grotkowska Beata Stylińska Andrzej Boreyko koncert Krzysztof Penderecki Witold Lutosławski Henryk Mikołaj Górecki Antoni Wit Leszek Możdżer Jakub Józef Orliński Wojciech Kilar Stanisław Skrowaczewski

61. Bydgoski Festiwal Muzyczny. "Tutaj każdy meloman znajdzie coś dla siebie"

- Zawsze staramy się, aby inauguracja i zakończenie festiwalu były mocnymi uderzeniami. Chcemy jednak, aby takich mocnych akcentów nie brakowało w czasie całego Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego. Możemy pozwolić sobie na wielkie nazwiska i na nieco droższe koncerty niż w sezonie artystycznym - o 61. Bydgoskim Festiwalu Muzycznym w Dwójce mówił Maciej Puto, dyrektor Filharmonii Pomorskiej.
Zobacz więcej na temat:  filharmonia Dwójka Bydgoszcz Jakub Jamrozek Kate Liu Maria Pomianowska

Kolejne wyróżnienie dla budynku z Polski. "Jeszcze długo będzie budził emocje"

- Projekt siedziby Filharmonii Szczecińskiej został wybrany w międzynarodowym konkursie. Sam w nim uczestniczyłem, zajmując III miejsce. Wygrała najlepsza propozycja, która dała nową jakość tej przestrzeni, a także posunęła nas jako miasto i społeczność daleko w przód - mówił w Dwójce szczeciński architekt Jacek Lenart. Po niemal dziewięciu latach od otwarcia wspomniany budynek nadal znajduje uznanie i otrzymuje kolejne wyróżnienie.
Zobacz więcej na temat:  filharmonia architektura Dwójka Jakub Kukla KULTURA Szczecin

"Kochajmy". Grohman Orchestra w repertuarze rozrywkowym

"Kochajmy" to album z zupełnie nowymi wykonaniami polskich piosenek o miłości. Odpowiada za nie Grohman Orchestra składająca się z muzyków Filharmonii Łódzkiej, prowadzona przez Tomasza Gołębiewskiego. - To jest coś bardzo ukierunkowanego na święta, na miłość, na kochanie - podkreśla gość "Muzycznej Jedynki".
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna muzyka rozrywkowa filharmonia Łódź Grohman Orchestra Tomasz Gołębiewski

Ku finałowi II Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Mieczysława Karłowicza

- Młodzi kompozytorzy i utytułowani twórcy zgłosili się do tego konkursu. Były nawet utwory nastoletnich kompozytorów (...), którzy propagują twórczość współczesną i próbują swoich sił w większych konkursach - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Anna Huszcza, sekretarz jury II Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Mieczysława Karłowicza.
Zobacz więcej na temat:  zaiks kompozytor Dwójka Jakub Kukla filharmonia

60. Bydgoski Festiwal Muzyczny - od Ewy Bem do Krzysztofa Pendereckiego

- To jeden z najstarszych festiwali odbywających się w Polsce, z pewnością najstarszy w północnej części naszego kraju. Od 2016 roku nosi on tytuł "Kontrasty", w tym roku z podtytułem "Nowa nadzieja" - mówił w "Poranku Dwójki" Maciej Puto, dyrektor Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, organizatora trwającego 60. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek Bydgoszcz filharmonia Dwójka MUZYKA

Michał Klauza: Mozart stworzył wyjątkowy tryptyk symfoniczny

- Symfonia "Jowiszowa" jest apoteozą witalności, a jednocześnie sumą elementów z przeszłości, powiązaniem ich z teraźniejszością i spojrzeniem w przyszłość. To absolutne arcydzieło, pięciotematowa fuga w codzie słuchaczowi wydaje się wręcz organiczna i wspaniale napisana. Główny temat czwartej części jest znany z chorału gregoriańskiego, a słychać go również w pierwszej symfonii, którą Mozart w życiu napisał. To swego rodzaju klamra - tak na antenie Dwójki mówił dyrygent Michał Klauza. 
Zobacz więcej na temat:  Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie filharmonia narodowa filharmonia Wolfgang Amadeusz Mozart koncert koncerty koncerty w Polskim Radiu Michał Klauza Magdalena Łoś Dwójka KULTURA