Pandemia otworzyła drogi dostępu do widza

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 11:11
- Animacja ma się chyba najlepiej ze wszystkich gałęzi filmu. Produkuje się ją nieco inaczej niż filmy aktorskie. Zakazy nie przeszkodziły w dalszym tworzeniu - mówiła w "Poranku Dwójki" Paulina Zacharek, producentka filmowa z MOMAKIN.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shuttesrstock/Chaosamran_Studio

Posłuchaj
14:07 [ PR2]PR2 (mp3) 18 czerwiec 2020 09_34_10.mp3 Rozmowa o sytuacji animacji w branży filmowej (Poranek Dwójki)

 

MOMAKIN działa na rynku od pięciu lat. Przede wszystkim zajmuje się łączeniem świata sztuki ze światem biznesu, w tym artystów, którzy pracują w animacji, z producentami. 

Twórcy animacji, którzy od dawna przywykli do samodzielnej pracy, dobrze znieśli konieczność izolacji. Zdaniem Pauliny Zacharek, wysłanie artystów do domu na etapie produkcji nie nastręczyło większych problemów, ale nie jest to rozwiązanie idealne. -  Nawet jeśli praca z domu jest możliwa, to odczuwam potrzebę spotkania z ludźmi i pracy twarzą w twarz, bo jak pracuje się razem, to wszystko jest prostsze - podkreśliła.


Kinomaseczki.jpg
Kina studyjne wypatrują widzów

Znakomita część festiwali została odwołana, niektóre przeniosły się do sieci. Ta zupełnie nowa sytuacja ma wpływ nie tylko na widzów. Negatywnie odbiła się na ludziach profesjonalnie związanych z kinem. - Festiwale mają części branżowe, podczas których producenci, dystrybutorzy, agenci sprzedaży, twórcy spotykają się, rozmawiają, dzielą się pomysłami - tłumaczyła producentka. -  Branża została pozbawiona tego elementu. Organizatorzy festiwali próbują przenieść się w przestrzenie cyfrowe, ale to nie jest to samo.

Prawdopodobnie wiele filmów będących na etapie produkcji wyhamuje lub już wyhamowało. - Świat stanął, stanęły też instytucje finansujące - stwierdziła Paulina Zacharek. - Z drugiej strony pewne filmy, które już były wyprodukowane, których premiery nie mogły odbyć się festiwalowo, zaczęły żyć mocnym obiegiem internetowym - oceniła.

[ZOBACZ TAKŻE] Podsumowanie 60. KFF: zostańcie w sieci >>>>

Pandemiczne doświadczenia pozostawiły po sobie nowe przestrzenie, które są szansą zarówno dla twórców, jak i dla widzów. - Warto wspomnieć o platformie, którą utworzyła sieć kin studyjnych Moje e-kino - zaznaczyła producentka. - To jest platforma, która z założenia ma funkcjonować, kiedy kina działają. Ma pokazywać repertuar artystyczny, który kinowo funkcjonuje bardzo krótko. Na tej platformie widz będzie mógł odnaleźć te filmy, do których nie mógł dotrzeć w czasie kinowym - dodała.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Paulina Zacharek (MOMAKIN)

Data emisji: 18.06.2020

Godzina emisji: 9.30


Zobacz więcej na temat: animacja Paweł Siwek Dwójka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kajko i Kokosz w wersji animowanej! Kultowy komiks PRL trafi na małe ekrany

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 07:55
Ruszyła produkcja serialu animowanego o Kajku i Kokoszu! Otoczony kultem komiks Janusza Christy o przygodach dwóch słowiańskich wojów na ekran przeniesie niezależne studio animacji EGo Film we współpracy z Fundacją Kreska zajmującą się promowaniem i ochroną spuścizny sopockiego rysownika.
rozwiń zwiń