Polska małomiasteczkowa w albumie "Portret prowincji"

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 11:28
W sobotnim “Poranku Dwójki” … "Portret prowincji", czyli obraz Polski małych miast, miasteczek i wsi. Ponad sześć lat podróży po małomiasteczkowej Polsce zwieńczonej opowieścią o życiu ludzi, która została ujęta za pomocą słów i analogowych, czarno-białych fotografii.
Audio
  • Rozmowa z Einarem "Kvitrafn" Selvikiem z projektu Wardruna (Dwójka/Poranek Dwójki
  • O "Malarstwie Erwina Sówki" opowiadała Julita Ćwikła (Dwójka/Poranek Dwójki)
  • Noc Kupały na Podlasiu (Dwójka/Poranek Dwójki)
Okładka albumu Portret prowincji.
Okładka albumu “Portret prowincji”.Foto: materiały promocyjne

Z albumu "Portret prowincji". Z albumu "Portret prowincji".

"portretprowincji.pl" to przekrojowy projekt dokumentalny poświęcony Polsce małomiasteczkowej. Prace nad zbieraniem materiałów trwały w sumie sześć i pół roku, między styczniem 2011 roku, a połową 2017 roku, w całej Polsce, we wszystkich województwach, w 421 miejscowościach nie większych niż 30 tysięcy mieszkańców. Autorzy Jacenty Dędek i jego żona Katarzyna Dędek odwiedzili kilkaset miast i wsi. "Chcieliśmy zapytać mieszkańców co ich napędza i daje im chęć do życia? Jak widzą swoje miejsce? Czy czują się szczęśliwi? Staraliśmy się stworzyć wielopłaszczyznową opowieść o ludziach żyjących w niewielkich miastach, miasteczkach, wsiach. Mimo poruszania się po lokalnych obszarach, chcieliśmy opowiadać o sprawach uniwersalnych, takich, które mogą dotyczyć każdego z nas. Ważne były tematy społeczne, relacje międzyludzkie, życiowe niedogodności, rzeczy, które uwierają i choć dotyczą naszych konkretnych bohaterów, z imienia i nazwiska, to znane są wszystkim. Opowiadamy o tym, jak widzą siebie, swoje szanse, przyszłość. To opowieść o nas, o Polsce, która zmienia się na naszych oczach." Nasz Gość Poranka - fotograf Jacenty Dędek opowiadał o odbytej wraz z żoną wyprawie przez małomiasteczkową Polskę, a także o ukoronowaniu projektu, czyli o niedawno wydanym albumie zawierającym teksty, a także fotografiach wykonanych w kilkuset polskich miejscowościach, stanowiących intymne portrety ludzi i miejsc.

- Ilu byłoby autorów takiego przedsięwzięcia tyle byłoby spojrzeń. Na ten olbrzymi obszar Polski nie da się spojrzeć w tylko jeden sposób. Opisujemy tylko to, czego dotknęliśmy. Opowiadamy o Polsce, która zmienia się, jest oddalona od centrum, o Polsce, która jest zapomniana i dla której nie ma miejsca w głównych wiadomościach. To jest po prostu nasze spojrzenie - tłumaczył autor albumu, Jacenty Dędek.

Ten przepięknie wydany album był do zdobycia w trakcie trwania audycji.


Z albumu "Portret prowincji". Z albumu "Portret prowincji".

Posłuchaj
17:23 2020_07_04-09-35-19 _PR2_AAC _ Poranek Dwójki_ Posla małomiasteczkowa w albumie.mp3 Polska małomiasteczkowa w albumie "Portret prowincji" (Dwójka/Poranek Dwójki)

 


 

Z albumu "Portret prowincji". Z albumu "Portret prowincji".
Z albumu "Portret prowincji". Z albumu "Portret prowincji".

Poza tym w folkowym Poranku Dwójki:

  • o 8.00 do zdobycia była Płyta Poranka "Pływut’ roky" zespołu Werchowyna;
  • o 8.10 Artur Gaweł, dyrektor Muzeum Kultury Ludowej Podlasia opowiadał o Nocy Kupały, która według kalendarza juliańskiego przypada w tym roku z 6 na 7 lipca;
  • o 8.35 o najnowszej wystawie czasowej w Muzeum w Raciborzu - "Malarstwo Erwina Sówki" ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Historii Katowic i Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu opowiadała kurator wystawy - Julita Ćwikła;
  • o 8.45 po przerwie powróciliśmy do cyklu audycji "Pierwsze kroki". Mariusz Żwierko - tancerz, choreograf, kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca Kurpie Zielone oraz grupy tanecznej "Woda na Młyn" opowiedział o podespanie;
  • około 9.10. zapowiedź "Dwójki na miejscu". Tym razem w Sejnach;
  • około 9.15 Mateusz Dobrowolski w rozmowie z Einarem "Kvitrafn" Selvikiem - norweskim muzykiem, kompozytorem i multiinstrumentalistą, założycielem nordycko-etnicznego, szamańskiego projektu Wardruna, m.in. o najnowszym singlu zespołu.

Jak zawsze podczas sobotniego porannego spotkania nie brakowało naszych innych stałych propozycji: "Historii polskiego folku", "Pięciu minut nad Biblią", a także przeglądu prasy i tygodników, o 7.20 i 8.20.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście:  Jacenty Dędek (fotograf), Julita Ćwikła (Muzeum Historii Katowic i Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu),  Einar "Kvitrafn" Selvik (Wardruna).

Godzina emisji: 7.00

gs/mat. prasowe


gs

Czytaj także

Czy wiosenny cykl obrzędowy został przerwany?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 07:00
- Nikt z Marzanną nie wyszedł, zima nie została pożegnana, Wielkanoc stoi pod znakiem zapytania. Wiemy już, że nie poświęcimy pokarmów, że nie będzie Triduum Paschalnego, że nie będziemy uczestniczyć w obrzędach w kościołach. Będzie to trudny czas i test - powiedziała Małgorzata Jaszczołt z Państwowego Muzeum Etnograficznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Amoonnafi - bajki ludowe" – słuchowisko osobliwe

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 12:05
W folkowej audycji posłuchaliśmy o tym, jak bajki ludowe z byłych republik radzieckich połączone ze specjalnie skomponowaną muzyką, dały nietuzinkowy efekt końcowy. Porozmawialiśmy z pomysłodawcami i jednymi z twórców słuchowiska “Amoonnafi - bajki ludowe” - Małgorzatą Zagajewską i Ksawerym Wójcińskim.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kamieniarka karpacka w natarciu

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 07:57
W sobotnim "Poranku Dwójki" o IV Konkursie "Współczesna Karpacka Rzeźba Ludowa w Kamieniu" opowiadał jego kurator Zbigniew Wolanin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Folkowisko 9 i 1/2", czyli święto kultury w Gorajcu

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 08:00
Wydarzenia muzyczne w czasie pandemii przybierają różne kształty. Wiele festiwali zostało odwołanych. Wirtualnie i w rzeczywistości, w maseczkach i kameralnie - w takiej formie odbędzie się Festiwal "Folkowisko 9 i 1/2" w Gorajcu, a zagrają na nim m.in. Tęgie Chłopy.
rozwiń zwiń