Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu. "Wzmacniamy związek orkiestry z Warszawą"

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 10:00
- W tym roku zaprojektowaliśmy festiwal bardzo gęsto, w związku z tym w każdy wtorek, czwartek, sobotę i niedzielę na ul. Grochowskiej będą się odbywały koncerty. Będąc miejską instytucją kultury zaprezentujemy dzieła kompozytorów związanych z Warszawą, a to wspaniały repertuar - mówił dyrektor Sinfonii Varsovii Janusz Marynowski o szczegółach kolejnej odsłony festiwalu im. Franciszka Wybrańczyka.
Plakat festiwalu
Plakat festiwaluFoto: Mat. promocyjne

Posłuchaj
11:58 _PR2_AAC 2020_07_30-09-30-33.mp3 Janusz Marynowski o Festiwalu Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu (Poranek Dwójki)

Jubileuszowy XX Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu odbędzie się w dniach 2.08-3.09. Cztery razy w tygodniu Pawilon Koncertowy przy ulicy Grochowskiej 272 w Warszawie wypełni muzyka różnych stylów i gatunków. Na scenie pojawią się zespoły kameralne, a wraz z nimi wystąpią zaproszeni goście.

- Uznaliśmy, że wtorki będą eksperymentalne, z muzyką współczesną i młodymi artystami. W czwartki spotykać się będziemy z orkiestrą Simfonia Varsovia, oczywiście w trochę zmniejszonym składzie ze względu na obostrzenia sanitarne. Soboty poświęcone będą familijnym koncertom, a w niedzielę – dwa koncerty kameralne, prezentujące głównie artystów z naszej orkiestry. To wspaniała szansa usłyszeć muzyków, których w grupie orkiestrowej nie słychać tak dobrze. A tutaj, w trakcie koncertów kameralnych, będziemy mogli usłyszeć ich kunszt - opowiadał Janusz Marynowski.

Czytaj też:

Tegoroczną nowością będą koncerty z muzyką najnowszą, czyli Eksperymentalne wtorki, które, jak tłumaczą organizatorzy, mają być poświęcone dialogowi sztuki muzycznej z naturą. - Będą utwory Moniki Szpyrki, Piotra Pesztata i innych, ale żeby to lepiej zrozumieć, trzeba jednak przyjść do nas na Grochowską. O tym wszystkim opowiedzą sami artyści, ponieważ tak zaplanowaliśmy koncerty, by najpierw odbyła się część muzyczna, a następnie spotkanie z publicznością - wyjaśnił dyrektor Sinfonii Varsovii.

  W nieco większych obsadach, podczas czwartkowych koncertów, muzycy Sinfonii Varsovii wystąpią pod batutą uznanych dyrygentów. Orkiestrę poprowadzą m.in. Alexander Vedernikov, Jerzy Maksymiuk i Daniel Raiskin. Zabrzmią dzieła XX-wiecznych polskich twórców, w tym Andrzeja Panufnika, Krzysztofa Pendereckiego i Witolda Lutosławskiego. - Nie można tych czwartków w żaden sposób ominąć - zachęcał gość audycji.

  ***

  Tytuł audycji: Poranek Dwójki

  Prowadził: Jakub Kukla

  Gość: Janusz Marynowski (dyrektor Sinfonii Varsovii)

  Data emisji: 30.07.2020

  Godzina emisji: 9.30

  Czytaj także

  "Głębia ostrości". Dźwięk i obraz w życiu Janusza Marynowskiego

  Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 22:39
  Muzyk, dyrektor orkiestry Sinfonia Varsovia i równocześnie fotograf Janusz Marynowski opowiedział o fotografowaniu muzyków przy pracy w audycji Polskiego Radia 24.
  rozwiń zwiń