15. odsłona Festiwalu "Oj wiosna ty wiosna"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 09:00
W "Poranku Dwójki" przenieśliśmy się na pogranicze polsko-białorusko-litewskie, do miejscowości Zelwa na Suwalszczyźnie, gdzie w pierwszy weekend września miał miejsce 15. Festiwal "Oj wiosna ty wiosna". O wydarzeniu porozmawialiśmy z członkami stowarzyszenia Krusznia i ich gośćmi.
Audio
  • Festiwal "Oj wiosna ty, wiosna" na Suwalszczyźnie (Dwójka/Poranek Dwójki)
Plakat festiwalowy.
Plakat festiwalowy.Foto: Materaiły promocyjne

Festiwal wypełniły spotkania z miejscowymi muzykantami i śpiewakami, warsztaty taneczne dla dzieci i dorosłych z wykorzystaniem tradycji tanecznych i muzycznych Suwalszczyzny.  

- Wspaniała jest atmosfera i kameralność tego festiwalu. Z wielką radością uczestniczę w tym wydarzeniu. W przyszłym roku postaram się tak ułożyć grafik, aby się na niego załapać. Jest to wyjątkowy region przyrodniczo i poprzez wielokulturowość, która od stuleci tutaj trwa. Obecnie miesza się tu kultura polska i litewska. Staroobrzędowcy zaczęli walczyć o swoją spuściznę, wcześniej żyli tu Żydzi i Cyganie, był to bardzo otwarty zakątek Rzeczpospolitej i gdzieś tam ta otwartość w ludziach została. Przyjechawszy z zewnątrz mam wrażenie gościnności i szlachetności miejscowych ludzi - mówiła Ola Bilińska z zespołu Babadag.

W programie festiwalu czekało nas wiele atrakcji; spotkanie ze Zbigniewem Butrynem, pokazy filmów z badań terenowych na Białorusi przeprowadzonych przez stowarzyszenie Krusznia, wieczorne potańcówki z muzyką Kapeli Butrynów i organizatorów - Kapeli Chłopcy z Nowoszyszek.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Przygotowała: Mariana Kril

Data emisji: 5.09.2020

Godzina emisji: 8.10

gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stanisław Hnat - gdy grał, wszystko dokoła ożywało

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 06:00
W audycji "Kiermasz pod kogutkiem" poznaliśmy wybitnego akordeonistę ze wsi Budry pod Węgorzewem, Stanisława Hnata. Grał od najmłodszych lat, początkowo na harmonii zrobionej z kartonu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tradycyjne zabawki jaworowskie

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 06:00
W audycji "Kiermasz pod kogutkiem" spotkaliśmy się z kulturą tradycyjną Wschodniego Roztocza, Łemkowszczyzny i Polesia Rówieńskiego. Poznaliśmy sztukę tradycyjnego zabawkarstwa regionu jaworowskiego, o czym opowiadali jedyni twórcy tych zabawek na Ukrainie - Oksana Kohut i Ostap Sojka.
rozwiń zwiń