Artur Zaborski: zmiany zasad ws. Oscarów mogą przysłużyć się też Polakom

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 12:11
- Jeden z zapisów zmiany regulaminu mówi, że od teraz w wielkich studiach filmowych do każdej produkcji mają być dopuszczani stażyści. Oznacza to, że Polacy, którzy zdecydują się edukować lub zdobywać doświadczenie na terytorium USA i trafią do Hollywood, będą mogli realnie uczestniczyć w powstawaniu produkcji. Wcześniej coś takiego było szalenie trudne - mówił w "Poranku Dwójki" dziennikarz filmowy.
Oscary uchodzą za najcenniejszą statuetkę przyznawaną w świecie filmowym
Oscary uchodzą za najcenniejszą statuetkę przyznawaną w świecie filmowymFoto: Shutterstock/Featureflash Photo Agency

Posłuchaj
10:48 [ PR2]PR2 (mp3) 15 wrzesień 2020 08_37_04.mp3 Reprezentanci środowiska filmowego o nowych zasadach dotyczących przyznawania Oscarów (Poranek Dwójki)

Hollywood 1200.jpg
"Bulwar zachodzącego słońca". Billy Wilder demitologizuje Hollywood

Najgorętszą informacją ostatnich dni są nowe zasady dotyczące przyznawania Oscarów – nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Od 2024 roku przy wyborze nominowanych filmów będą obowiązywały cztery standardy, przy czym dwa pierwsze mają po trzy podpunkty, z których uwzględniony musi być tylko jeden. Brzmi jak skomplikowana łamigłówka? Wyjaśniamy, o co chodzi.

- Oscary od lat oskarżane są o brak różnorodności. Wystarczy przypomnieć hasztag #OscarSoWhite, który zupełnie zdominował uwagę mediów, a dosłownie kilka dni temu Halle Barry podkreślała, jak bardzo boli ją to, że od czasu zwycięstwa za film "Czekając na wyrok" w 2002 roku żadna Afroamerykanka nie zdobyła Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Myślę, że łatwo więc zrozumieć, skąd te różne nowe inicjatywy. Niedawno Akademia przyjęła też ponad 800 nowych członków i członkiń, z czego prawie połowę stanowią kobiety, natomiast 36 proc. stanowią osoby nie białe - podkreślała w rozmowie z Beatą Kwiatkowską Marta Bałaga, krytyczka filmowa.

Czytaj także: 

Standard pierwszy dotyczy prezentacji na ekranie tematów i narracji. Zakłada on, że jeden z aktorów pierwszoplanowych lub grających istotne role drugoplanowe musi być Azjatą, Latynosem, ciemnoskórym, rdzennym Amerykaninem, pochodzić z krajów Bilskiego Wschodu, Północnej Afryki, Hawajów lub innych wysp Pacyfiku czy innych niedoreprezentowanych grup społecznych.

Drugi podpunkt głosi, że co najmniej 30 procent aktorów występujących w rolach drugoplanowych i epizodycznych muszą stanowić kobiety, osoby należące do mniejszości etnicznych oraz osoby niepełnosprawne czy niedosłyszące. Główny temat filmu powinien być skupiony wokół problemów tych grup.

W audycji także o obawach, jakie ma środowisko filmowców w związku z nowym regulaminem dotyczącym Oscarów.

***

Przygotowała: Beata Kwiatkowska

Goście: Marta Bałaga (krytyczka filmowa), Artur Zaborski i Łukasz Adamski (dziennikarze filmowi)

Data emisji: 15.09.2020

Godzina emisji: 8.35

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.

Czytaj także

Oscar nie tylko za film. Akademia wprowadza kryteria równościowe

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 12:13
- Jest nadzieja, że wprowadzenie tych zasad doprowadzi do zwiększenia zatrudnienia w Hollywood mniejszości rasowych, etnicznych bądź osób niepełnosprawnych - mówił na antenie Programu 2 Polskiego Radia krytyk filmowy Zbigniew Banaś.
rozwiń zwiń