Oscar nie tylko za film. Akademia wprowadza kryteria równościowe

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 12:13
- Jest nadzieja, że wprowadzenie tych zasad doprowadzi do zwiększenia zatrudnienia w Hollywood mniejszości rasowych, etnicznych bądź osób niepełnosprawnych - mówił na antenie Programu 2 Polskiego Radia krytyk filmowy Zbigniew Banaś.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Valeriya Zankovych / Shutterstock.com

Posłuchaj
02:44 [ PR2]PR2 (mp3) 11 wrzesień 2020 08_49_20.mp3 Amerykańska Akademia Wiedzy i Sztuki Filmowej ogłosiła nowe zasady równościowe (Poranek Dwójki)

 

W ostatnich latach Amerykańska Akademia Wiedzy i Sztuki Filmowej zwiększyła liczbę swoich członków, przede wszystkim o osoby spoza Stanów Zjednoczonych. To był pierwszy krok przy wprowadzaniu różnorodności. W najbliższych latach następować będą kolejne zmiany, m.in. w rywalizacji o Oscara za najlepszy film.


shutterstock Szumowska 1200.jpg
"Śniegu już nigdy nie będzie". Sukces duetu Szumowska - Englert w Wenecji

Od 2024 roku kryteria będą zakładały, że któryś z aktorów pochodzi z niedostatecznie reprezentowanej grupy rasowej, przy filmach ma również pracować więcej osób z niedostatecznie reprezentowanych grup, jak kobiety, niepełnosprawni czy mniejszości etniczne.

Czytaj także: 

Odnaleziono muzykę do filmu "Janko Muzykant". "To jedno z najbardziej sensacyjnych odkryć dotyczących przedwojennego kina"

"Dolina Bogów" i pierwsze filmowe obrazy Lecha Majewskiego 

-  Mówiąc o tych zmianach, musimy najpierw zauważyć, że właściwie po raz pierwszy tego rodzaju grono doszło do wniosku, że kryteria oceny filmów powinny wyjść poza ich zawartość merytoryczną, czyli również być określane społecznymi czy politycznymi kwestiami - zauważył Zbigniew Banaś. - To godzi w fundamentalne zasady wolności artystycznej i nie wiem, jak akademia wybroni się z tego rodzaju zarzutów.

Wśród propozycji zmian znalazło się ograniczenie kadencji przewodniczących poszczególnych Gildii, panele na temat rasy i etnicznego pochodzenia oraz warsztaty walki z uprzedzeniami, obowiązkowe dla urzędników Akademii. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Przygotował: Jan Pachlowski

Goście: Zbigniew Banaś (krytyk filmowy)

Data emisji: 11.09.2020

Godzina emisji: 8.45


Zobacz więcej na temat: Jan Pachlowski Oscary Dwójka
Czytaj także

"Barany" - islandzki kandydat do Oscara

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2016 18:00
Podczas "Poranka Dwójki" spotkaliśmy się z reżyserem Grímurem Hákonarsonem, autorem filmu "Barany. Islandzka opowieść".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oscary 2020. "Boże Ciało" Jana Komasy z nominacją

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 08:10
"Boże Ciało" w reżyserii Jana Komasy zostało nominowane do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy. W Los Angeles ogłoszono tytuły filmów, które powalczą o Nagrody Akademii Filmowej. Więcej o tegorocznych nominacjach w audycji "Wybieram Dwójkę" oraz wiadomościach kulturalnych o godzinie 16.00.
rozwiń zwiń