Anna Kaszuba-Dębska: Bruno Schulz był osobą smutną, ale ciekawą

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 11:09
- Pisząc tę biografię uświadomiłam sobie, jak bardzo była to smutna postać. Narzeczona Brunona Schulza po wielu latach napisała, że nic co smutne, nie było mu odmówione i wydaje mi się, że w tym zdaniu jest nutka prawdy - mówiła w Dwójce Anna Kaszuba-Dębska, autorka książki "Bruno. Epoka genialna".
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
11:15 _PR2_AAC 2020_09_21-08-30-56.mp3 Anna Kaszuba-Dębska o książce "Bruno. Epoka genialna" (Poranek Dwójki)

Krzysztof Wakuliński 1200.jpg
"Bruno. Epoka genialna". Czyta Krzysztof Wakuliński

Anna Kaszuba-Dębska w książce "Bruno. Epoka genialna" rozprawia się z mitami krążącymi wokół Brunona Schulza, jednocześnie dając do ręki czytelnikom wyczerpująca biografię tego nieoczywistego, wielowymiarowego artysty. Jak podkreśliła, opowieść ta bardziej zbliża czytelnika do twórczości graficznej i malarskiej tej niezwykłej postaci. - Tak naprawdę mamy tylko jeden zachowany kolorowy obraz olejny Schulza, cała reszta to są rysunki i grafiki z "Xięgi bałwochwalczej". Dlatego w mojej książce piszę o obrazach, które już nie istnieją; które pozostały we wspomnieniach i opracowaniach recenzji wystaw.

Autorka książki zaznaczyła, że biografia "Bruno. Epoka genialna" wiedzie nas przez różne etapy dziejów. - Chciałam opowiedzieć o różnych epokach, w których przyszło żyć Schulzowi. Od belle epoque, która była jego bardzo wczesnym dzieciństwem, poprzez epokę odzyskiwania niepodległości przez Polskę, później okres dwóch okropnych wojen, dwudziestolecia międzywojennego, następnie komunizmu, aż w końcu epokę nazizmu - mówiła.

Czytaj też:

sanatoriuim schulz polona 1200.jpg
10 opowiadań na urodziny Brunona Schulza. Posłuchaj

Anna Kaszuba-Dębska zdradziła też, że opowieść nie rozpoczyna się narodzinami Brunona Schulza, lecz jego wyjazdem do Paryża w roku 1938. - Paryski okres lat 30. To epoka ważna dla polskiej historii sztuki. Wtedy w Paryżu wielu imigrantów z Polski, Ukrainy i Białorusi wyjechało przecież do Paryża. Pomyślałam, że Bruno Schulz jako malarz, o którym chciałam opowiedzieć, w pierwszym rozdziale pojedzie do Paryża. To nie jest klasyczna biografia, gdzie człowiek rodzi się, żyje i umiera, ale opowieść o człowieku-malarzu, pragnącym swoją twórczość pokazać całemu światu.

W rozmowie również m.in. o tym, dlaczego podróż Brunona Schulza do Paryża była – wbrew ogólnej opinii – bardzo inspirująca dla artysty, a także o materiałach, jakie zachowały się po artyście.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Anna Kaszuba-Dębska (autorka biografii "Bruno. Epoka genialna")

Data emisji: 21.09.2020

Godzina emisji: 8.30

Czytaj także

"Kowalska, ta od Dąbrowskiej". Sylwia Chwedorczuk: patrzę na tę biografię optymistycznie

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 12:35
- Nawet jeśli ma się wrażenie, że ona jest zawsze w parze z kimś i żyje życiem tej drugiej osoby, to jednak tę przestrzeń tylko dla siebie odnajduje dużo wcześniej. Ten jej upór w pisaniu. Bardzo wzruszający jest ten moment, gdy nie może już utrzymać ołówka i prosi swoją córkę Tulę, żeby to ona zapisywała w dzienniku jej spostrzeżenia o świecie. To pokazuje wielką determinacja w zapisywaniu jednak własnego życia - mówiła autorka książki "Kowalska, ta od Dąbrowskiej".
rozwiń zwiń