Wydarzenie Historyczne Roku 2019. Dr Robert Kostro: honorujemy tych, którzy dają dobry przykład

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 09:45
- Nagrody w naszym plebiscycie są honorowe, nie wiążą się z nimi żadne materialne gratyfikacje. Zależy nam na tym, żeby przypomnieć projekty, które były najciekawsze w poprzednim roku, żeby uhonorować ich autorów, a także dać innym dobry wzór do naśladowania, jak w interesujący sposób można popularyzować historię - mówił w "Poranku Dwójki" dr Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.
Wydarzenie Historyczne Roku
Wydarzenie Historyczne RokuFoto: Foto: materiały prasowe

Posłuchaj
03:25 Poranek Dwójki 23.09.2020 plebiscyt.mp3 Dr Robert Kostro o Plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2019 (Poranek Dwójki)

Gala wręczenia nagród w 13. Plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2019 odbyła się w środę (23 września) w Łazienkach Królewskich w Warszawie, w Pałacu na Wyspie. Plebiscyt organizuje Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl oraz Muzeum Łazienki Królewskie. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest Polskie Radio.

Tegorocznych laureatów poznaliśmy w czerwcu, jednak z powodów epidemiologicznych nie mogli odebrać wtedy nagród.

Czytaj także:

Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro przypomina, że ideą plebiscytu jest wyróżnienie twórców i przypomnienie najciekawszych przedsięwzięć promujących polską historię. Nagrody w tym konkursie są symboliczne, laureaci otrzymują statuetki. Plebiscyt ma zarazem być swoistą inspiracją dla różnorakich instytucji kultury, stowarzyszeń czy organizacji, jak można pokazywać polską historię i edukować w sposób niekonwencjonalny i ciekawy.

1200_wystawa_TT.jpg
Wystawa i film o Polakach ratujących Żydów. Wyjątkowe wydarzenie w Pradze

W plebiscycie zwyciężają projekty, które zgromadzą najwięcej głosów internautów. W kategorii "Wydarzenie" w głosowaniu internautów zwyciężyły "Obchody 100-lecia I Powstania Śląskiego" zorganizowane przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Do najważniejszych elementów obchodów należały rekonstrukcja bitwy o Golgotę Godowską, multimedialny spektakl muzyczny czy wystawa "Śląsk - droga do niepodległej".

Laureaci plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2019 (zrzut ekranu ze strony wydarzenia - whr.muzhp.pl). Otwórz grafikę w nowej karcie, aby powiększyć obraz Laureaci plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2019 (zrzut ekranu ze strony wydarzenia - whr.muzhp.pl). Otwórz grafikę w nowej karcie, aby powiększyć obraz

W kategorii "Wystawa" najwięcej głosów internautów zdobyła ekspozycja "Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz przygotowana przez Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego. Wystawa została zaprezentowana z okazji otwarcia placówki Instytutu w Berlinie, są na niej pokazane m.in. raporty Witolda Pileckiego z niemieckiego obozu KL Auschwitz czy maszyna szyfrująca Enigma.

W kategorii "Edukacja i multimedia" internauci uznali za najciekawszą stronę internetową "Powstańcy Śląscy" stworzoną przez Archiwum Państwowe w Opolu i Archiwum Państwowe w Katowicach. Na stronie znalazły się oryginalne materiały archiwalne związane z historią powstańców śląskich. Strona składa się z czterech zakładek: "Edukacja", "Znajdź powstańca", "Oparte na faktach", "Wirtualny album".

W tym roku do plebiscytu zostało zgłoszonych ponad 200 przedsięwzięć z kraju i zagranicy.

***

Rozmawiał: Witold Banach

Gość: dr Robert Kostro (Muzeum Historii Polski)

Data emisji: 23.09.2020

Godzina emisji: 7.45

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.

Czytaj także

#MojaPamiątka. Niezwykła wystawa Muzeum Historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 09:15
Każdy może się włączyć do tworzenia unikatowej wystawy. #MojaPamiątka jest akcją społeczną, która polega na udostępnianiu swoich domowych archiwów i pamiątek rodzinnych z czasów II wojny światowej i PRL wraz z opowieściami splatającymi się również z historią zbiorową.
rozwiń zwiń