"Bestia" na Domówce. Do śmiechu i do łez

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 11:28
- Istota naszego zespołu opiera się na tym, że tworzymy muzykę i chcemy wchodzić w sytuację koncertową z filmem - mówił w "Poranku Dwójki" akordeonista Piotr Tomala, współgospodarz sobotniej "Domówki z Dwójką", połowa zespołu Orkiestra Ludwika Sarskiego.
Orkiestra Ludwika Sarskiego. Piotr Tomala (L), Damian Szymczak (P)
Orkiestra Ludwika Sarskiego. Piotr Tomala (L), Damian Szymczak (P)Foto: Mat. promocyjne/Grzegorz Domański

Posłuchaj
07:52 [ PR2]PR2 (mp3) 5 listopad 2020 09_33_32.mp3 Piotr Tomala zaprasza na Domówkę z Orkiestrą Ludwika Sarskiego (Poranek Dwójki)

 

W najbliższej "Domówce z Dwójką" - nieme kino. Zobaczymy "Bestię" w reżyserii Aleksandra Hertza - najstarszy i jedyny zachowany film z Polą Negri z polskiego okresu jej kariery. ​Ale oczywiście gospodarzami Domówki będą tradycyjnie muzycy -  w nadchodzącą sobotę: dwuosobowa Orkiestra Ludwika Sarskiego: klarnecista Damian Szymczak oraz akordeonista Piotr Tomala.

- Fabuła filmu jest naprawdę ciekawa i zaskakująca - podkreślił w "Poranku Dwójki" Piotr Tomala. - Jak obejrzałem film pierwszy raz, to się zdziwiłem, że w tamtych czasach można było nakręcić film, który opowiada taką historię. Jest na początku śmieszny, a koniec tragiczny - stwierdził.

1200x660__Orkiestra-Ludwika-Sarskiego_1.jpg
Najmniejsza orkiestra świata kontra "Bestia"

Orkiestra Ludwika Sarskiego rozpoczęła działalność w 2018 roku i ma w swoim dorobku już kilka ścieżek dźwiękowych do niemych filmów. - Jest to praca bardzo wciągająca i bardzo ekscytująca - przyznał akordeonista. 

Zobacz wszystkie koncerty z cyku "Domówka z Dwójką" >>>

Chociaż w czasie "Domówki" muzycy nie będą mieli bezpośredniego kontaktu z publicznością, przygotowując materiał przeżywali go jak realny koncert. I nie jest to jedyna propozycja online Orkiestry Ludwika Sarskiego. - Jeszcze w listopadzie będziemy mieli koncert transmitowany do Moskwy. Mieliśmy być w Moskwie, ale z wiadomych przyczyn nie znajdziemy się tam, przynajmniej teraz - mówił Piotr Tomala. - Niedługo informacje o tym się pojawią. Będziemy grali "Bestię" w całości.

Do wysłuchania koncertu zapraszamy 7 listopada (sobota) po godz. 21.00 – transmisja na antenie PR2, stronie internetowej Dwójki i Facebooku Dwójki oraz na kanale YouTube Polskiego Radia. Dzięki Filmotece Narodowej – Instytutowi Audiowizualnemu, który cyfrowo odrestaurował zachowaną kopię filmu, w ramach "Domówki z Dwójką" w mediach społecznościowych Polskiego Radia będzie można również zobaczyć fragmenty "Bestii".

Zobacz zapowiedź

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Piotr Tomala (akordeonista)

Data emisji: 5.11.2020

Godzina emisji: 9.30


Czytaj także

Marcin Wasilewski: zagramy w miejscu, gdzie otwieram swoją duszę

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 10:00
- Emocje na Domówce są inne, bo sytuacja ma miejsce w moim domu. To miejsce intymne i trochę miałem problem, że pokazuję swoje miejsce, gdzie się zagłębiam, otwieram na siebie i swoją wrażliwość. Ale mam nadzieję, że emocje zawarte w tych trzydziestu minutach słuchacze dobrze odbiorą - mówił w Dwójce polski kompozytor i pianista jazzowy, który będzie bohaterem kolejnej odsłony "Domówki z Dwójką".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orkiestra Ludwika Sarskiego zagra do "Bestii"

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 18:15
- "Bestia" jest to jedyny film z Polą Negri, który się zachował. Uzyskaliśmy kopię od Filmoteki Narodowej, został on odrestaurowany cyfrowo i mogliśmy fragmentów filmu użyć w Domówce - zapowiadał w audycji "Wybieram Dwójkę" Damian Szymczak z Orkiestry Ludwika Sarskiego, która wystąpi podczas najbliższej "Domówki z Dwójką".
rozwiń zwiń