Pieśni kurpiowskie w 2D

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2020 11:00
W ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego malarka Aleksandra Grudzińska realizuje ciekawy projekt - przygotowuje ilustracje do wybranych pieśni kurpiowskich. Inspiruje się utworami ze zbiorów wybitnego badacza Kurpiowszczyzny - księdza Władysława Skierkowskiego.
Audio
  • Aleksandra Grudzińska opowiada o swoim pomyśle na ilustracje do pieśni kurpiowskich (Poranek Dwójki)
Pieśń sieroca, praca Aleksandry Grudzińskiej. Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Pieśń sieroca, praca Aleksandry Grudzińskiej. Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Foto: A. Grudzińska

"Zaśwéć ńeśądzu" to cykl ilustracji do pieśni kurpiowskich wybranych z ogromnego zbioru księdza Władysława Skierkowskiego, wielkiego miłośnika i znawcy Kurpiów. Dzięki półrocznemu Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie sztuk wizualnych mogę pracować w różnorodnych technikach plastycznych. Odbywam również podróże w rejony Puszczy Zielonej, spotykając wspaniałych i bardzo życzliwych ludzi.

- Wziął się z zachwytu nad m.in. Adamem Strugiem, płytą "Etnofonie kurpiowskie", a potem okazało się, że moja babcia jest Kurpianką i to, co od dzieciństwa słyszałam w domu, to były tradycyjne pieśni kurpiowskie - mówiła w audycji o początkach swojego projektu Aleksandra Grudzińska.


Kurki, praca Aleksandry Grudzińskiej."Łoj kedy já wyjdë", praca Aleksandry Grudzińskiej. Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Malarka sięgnęła do kultury kurpiowskiej, zwłaszcza słynnych wycinanek z Myszyńca i Kadzidła, obserwowała kurpiowską architekturę, zdobienia, kolory, i tej podstawie stworzyła cykl impresji na temat Kurpiowszczyzny. - Starałam się nie odtwarzać, ale nasiąkać miejscem, oglądać, słuchać - mówiła.

Powstałe już prace Aleksandry Grudzińskiej można podziwiać na Facebooku oraz stronie internetowej www.zaswec-nesadzu.blogspot.com, Prezentacja wszystkich prac będzie miała miejsce w przyszłym roku i zbiegnie się z obchodami 80. rocznicy śmierci księdza Władysława Skierkowskiego.

***

Przygotował: Piotr Dorosz

Gość: Aleksandra Grudzińska (malarka)

Data emisji: 7.11.2020

Godzina emisji: 8.10

Wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.