Broda w sieci. Katarzyna Broda-Firla o działaniach artystycznych w pandemii

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 08:00
Katarzyna Broda-Firla jest świeżo po zakończeniu projektu „Broda w sieci”, którego efekty możemy oglądać na Youtube fundacji im. Józefa Brody. Na cykl wideo składają się fascynujące opowieści Józefa Brody o budowaniu instrumentów, tradycjach Beskidu Śląskiego, miłości do otaczającej natury oraz nagrania muzyczne Katarzyny Brody z ojcem i Andrzejem Budzem – multiinstrumentalistą z Podhala.
Audio
  • Katarzyna Broda Firla o działaniach artystycznych w pandemii (Dwójka/Poranek Dwójki)
Katarzyna Broda-Firla i Józef Broda
Katarzyna Broda-Firla i Józef BrodaFoto: mat prom.

Zamysł Katarzyny Brody-Firli był taki, by ojca nagrać „zgrzebnie”, jak najbardziej naturalnie. Zarówno filmy „instruktażowe” z samym nestorem rodu, jak i nagrania pieśni są w czystej, prostej formie.

- Chodziło mi o to, by ludzie mogli tego naprawdę dotknąć. Mastering jest minimalny. Bo prawda się broni najbardziej – uważa Broda-Firla.

O działaniach artystycznych w czasie pandemii rozmawialiśmy z już wiosną w ramach akcji #folkwdomu. Choć pandemia nie odpuszcza śpiewaczka z rodu Brodów nie daje za wygraną – walczy o utrzymanie fundacji, planuje warsztaty głosowe (i będą to spotkania offline!).

- Tu chodzi o spotkanie z człowiekiem. O przebywanie ze sobą, patrzenie w oczy gesty. To cały proces. – mówiła Katarzyna Broda-Firla w „Poranku Dwójki”.

Artystka ma świadomość tego, że jest nośnikiem długiej muzycznej tradycji całego rodu Brodów i Beskidu Śląskiego. Dlatego jej warsztaty to nie zwykła „nauka piosenek”, ale przekaz wiedzy zarówno o odpowiedniej emisji głosu, pieśniach, jak i o kulturze regionu.

Józef Broda to Adam Słodowy polskiego folkloru. Zobacz, jak gra na piórku! źródło: fundacja im. Józefa Brody

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Gość: Katarzyna Broda-Firla (śpiewaczka, fundacja im. Józefa Brody)

Data emisji: 21.11.2020

Godzina emisji: 8.35

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak