#TwórcyLudowiWPandemii - wspieramy lokalnych artystów!

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 09:00
Sporo uwagi poświęcamy muzykom w dobie pandemii, co jednak z twórcami sztuk plastycznych, ludowych malarzach, rzeźbiarzach… Jak wygląda ich sytuacja? W Poranku Dwójki mówił o tym Krzysztof Butryn z Galerii Sztuki Ludowej STL w Lublinie.
Audio
  • TwórcyLudowiWPandemii - wspieramy lokalnych artystów! (Dwójka/Poranek Dwójki)
Plakat promujący akcję TwórcyLudowiWPandemii; wykorzystano fragment rzeźby twórcy ludowego Dionizego Purty
Plakat promujący akcję #TwórcyLudowiWPandemii; wykorzystano fragment rzeźby twórcy ludowego Dionizego PurtyFoto: Krzysztof Butryn

Zarówno wiosną, jak teraz odwołane zostały warsztaty czy kiermasze – często jedyne miejsca, gdzie mogli zaprezentować się ludowi twórcy i sprzedać swoje prace. Butryn nie ukrywa, że wielu z nich ma z tego tytułu problemy finansowe, ale brakuje im też kontaktu z innymi osobami, wymiany informacji, spotkań międzyludzkich.

W odpowiedzi na ten niedobór STL wyszło z propozycją akcji #TwórcyLudowiWPandemii. W jej ramach odbywa się m.in. wirtualny kiermasz bożonarodzeniowy „Światy” (więcej informacji na stronie STL i w mediach społecznościowych). Jak piszą sami organizatorzy:

„Od kilkunastu lat w grudniu w Galerii Sztuki Ludowej STL w Lublinie odbywały się warsztaty bożonarodzeniowe dla dzieci i młodzieży oraz towarzyszący im kiermasz. Każdego roku brało w nich udział ponad 1500 osób. Wydarzenie to na stałe wpisało się w lubelski kalendarz wydarzeń kulturalnych. Niestety w tym roku z powodu pandemii koronawirusa świąteczne spotkania z twórcami ludowymi nie odbędą się. Jest to trudna sytuacja dla nas organizatorów jak i dla samych artystów.

Chcąc podtrzymać tradycję a zarazem wesprzeć w tych trudnych czasach twórców ludowych postanowiliśmy przenieść nasze działania do sieci”.

Zachęcamy do wspierania naszych twórców ludowych, wyjątkowość i lokalność rękodzieła to jego nieoceniona wartość. O tym jak jeszcze można wspierać artystów ludowych, np. w mediach społecznościowych, możemy przeczytać na stronie Galerii Twórców Ludowych STL.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Gość: Krzystof Butryn

Data emisji: 5.12.2020

Godzina emisji: 7.00-10.00