Tak daleko, a tak blisko. Łotwa, Polska i wspólna tradycja

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 06:00
Po łotewsku - Tik tālu, bet tomēr tik tuvu: Latvija un Polija. Vairāk kā 100 gadus kopīga vēsture. W Państwowym  Muzeum Etnograficznym w Warszawie można oglądać wystawę poświęconą temu, co wspólne dla Polski i Łotwy, oraz temu, jak można to pielęgnować.
Audio
  • Tak daleko, a tak blisko. Łotwa, Polska i wspólna tradycja (Poranek Dwójki)
Ekspozycja wystawy Tak daleko, a tak blisko: Łotwa i Polska. Więcej niż 100 lat wspólnej historii w PME w Warszawie.
Ekspozycja wystawy "Tak daleko, a tak blisko: Łotwa i Polska. Więcej niż 100 lat wspólnej historii" w PME w Warszawie.Foto: mat. pras. PME

Wystawa jest efektem współpracy Muzeum Narodowego Historii Łotwy, Regionalnego Muzeum w Viļace, Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, Ambasady Republiki Łotewskiej w Warszawie i Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Rydze. Wystawa wieloaspektowo prezentuje wspólne, archeologiczno-historyczne dziedzictwo Polski i Łotwy, sięgając do tradycji Rzeczpospolitej Obojga Narodów. O tym w "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy z wicedyrektorem PME Józefem Zalewskim i kustosz Anną Bitner-Wróblewską z Państwowego Muzeum Archeologicznego.

Do tego w audycji w związku z poluzowaniem obostrzeń dla zwiedzających wybraliśmy się do Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Dyrektor skansenu Jacek Bardan tłumaczył, jak można teraz w praktyce korzystać z oferty instytucji,


Posłuchaj
08:13 _PR2_AAC 2021_02_20-08-38-11 kolbuszowa.mp3 Jacek Bardan zaprasza do Kolbuszowej (Poranek Dwójki)

 

wybraliśmy się do północno-wschodniej części Polski. To szczególny region, pełen drewnianych kapliczek, uzdrawiających źródeł, cudownych obrazów słynących łaskami. Należy do nich kaplica z Zawyk. To drewniany kościółek, zbudowany w XVII wieku w stylu barokowym. W 1773 roku odnotowano, że do cerkwi suraskiej należy filia w Zawykach "... drewniana, dranicami kryta z kopułą, krzyżem drewnianym. Ołtarz prostej roboty z obrazem Nayswiętszey Panny Borunskiey na płótnie malowany". 

Była rysowana na płótnie. Z Borun do Zawyk przywędrowała wieziona wozem, z zaprzęgiem wołów. Legenda głosi, że Szwedzi ją w czasie "potopu" skradli gdzieś na kresach, a tutaj, w Zawykach wóz ugrzązł, woły ciągnąć nie chciały, choć woźnica okładał batem. Po zdjęciu srebrnej ryzy Szwedzi porzucili ikonę na uroczysku "Kurhan", czyli nieopodal obecnej zawykowskiej świątyni. Potem przyszli ludzie z pobliskiej wsi. Chcieli zabrać wóz, woły i obraz. Też nie poradzili z tym. W miejscu znalezienie obrazu wybiło źródełko. Na początku XX wieku ikona zaginęła (prawdopodobnie została wywieziona w głąb Rosji), ale zostały rama i usilne poszukiwania mieszkańców opiekujących się tym miejscem. Opowiadała o nim historyk sztuki Joanna Tomalska oraz opiekująca się miejscem Marianna Danilczuk.

Posłuchaj

06:50 ZAWYKI DLA II.mp3 W kapliczce w Zawykach (Poranek Dwójki)

 

Basia Derlak opowiedziała  o najnowszej produkcji Chłopcy Kontra Basia. Po czterech latach fonograficznej ciszy, w trakcie której zespół m.in. współtworzył muzykę do nagradzanych spektakli teatralnych, grupa powróciła z nową płytą, zatytułowaną Mrówka Zombie. 


Posłuchaj
06:44 [i] 20.02. Basia Derlak Mrówka Zombie wywiad.mp3 Z Basią Derlak o "Mrówce Zombie" rozmawia Mateusz Dobrowolski (Poranek Dwójki)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście: Anna Bitner-Wróblewska (kustosz Państwowego Muzeum Archeologicznego), Józef Zalewski (wicedyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie), Jacek Bardan (dyrektor Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej)

Data emisji: 20.02.2021

Godzina emisji: 9.25


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak