Góralski głos na pierwszym planie

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 10:00
- Śpiewak to był każdy prawie. Śpiewało się na każdym kroku. Jak się wyszło wieczorem z domu, z każdej strony było słychać śpiew. Śpiewali młodzi i starzy. Góral śpiewał zawsze: wtenczas, kiedy mu było wesoło, kiedy mu było smutno, przy różnych robotach, pracach w domu czy w polu to się śpiewało – powiedział kiedyś Bolesław Karpiel Bułecka. Dziś, mówiąc o muzyce góralskiej, zwykle akcentujemy popisową grę prymistów, charakterystyczne basy i taneczne melodie. Warto jednak zwrócić uwagę na śpiew!
Audio
 • Góralski głos na pierwszym planie (Dwójka/Poranek Dwójki)
Góral z dziewczynką siedzą przy pniu drzewa, 1935.
Góral z dziewczynką siedzą przy pniu drzewa, 1935.Foto: Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

Dlatego w sobotnim „Poranku Dwójki” zapraszamy na rozmowę o I Konkursie Śpiewaków Ludowych „Góralskie Śpiewanie”. Organizuje go Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu, a konkurs ma wyłonić grupy śpiewacze, solistów oraz mistrza i ucznia, którzy reprezentować będą powiat nowotarski podczas tegorocznego Festiwalu Śpiewaków i Kapel Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. O szczegółach opowiedzieli Marcin Kudasik, instruktor ds. organizacji wydarzeń kulturalnych w Powiatowym Centrum Kultury w Nowym Targu, regionalista, muzykant, wieloletni kierownik zespołu regionalnego Śwarni z Nowego Targu oraz Tomasz Hornik, muzykant, regionalista, laureat wielu konkursów muzyki regionalnej, członek jury m.in. Konkursu Muzyk Podhalańskich, Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu i juror konkursu.

Bolesław Karpiel Bułecka, w swojej wypowiedzi o góralskim śpiewie odniósł się także do czasów współczesnych. „Teraz nie tak łatwo wyjść na ulicę i śpiewać, bo dostałoby się mandat”, mówił pół żartem, pół serio, zwracając uwagę na kondycję śpiewu góralskiego.

- Zmieniło się życie górali. Nie żyją już z rolnictwa, z wypasania owiec. Ale śpiew nie ginie. Jest może lekko zmieniony, ale zespołów na terenach Podhala, Pienin, Spisza czy Orawy jest bardzo wiele i one kontynuują tradycje śpiewacze – mówił Marcin Kudasik.

Śpiewak to był każdy prawie. Śpiewało się na każdym kroku. Jak się wyszło wieczorem z domu, z każdej strony było słychać śpiew. Śpiewali młodzi i starzy. Góral śpiewał zawsze: wtenczas, kiedy mu było wesoło, kiedy mu było smutno, przy różnych robotach, pracach w domu czy w polu to się śpiewało Bolesław Karpiel Bułecka.

- Na polanach można się spotkać ze śpiewem. Często się to zdarza. Na przykład na Rusinowej Polanie po niedzielnych mszach, spotykają się ludzie i śpiewają. Śpiew jest też żywy na weselach, różnych spotkaniach rodzinnych – dodał Tomasz Hornik.

Według naszego rozmówcy, poza Podhalem dość prężnie kultywuje tradycje Orawa, trochę gorzej jest w Pieninach. Widać to m.in. na konkursach – po liczbie uczestników. Tomasz Hornik zauważył, że Konkurs Śpiewaków Ludowych „Góralskie Śpiewanie” może zaszczepić w młodych ludziach większe zainteresowanie śpiewem góralskim. Podobna sytuacja miała miejsce, gdy do konkursów dopuszczono instrumenty pasterskie, co rozbudziło chęć ich poznania, nawet zaowocowało warsztatami budowy instrumentów.

Pierwszy Konkurs Śpiewaków Ludowych „Góralskie Śpiewanie” odbędzie się w formie online, jest otwarty dla wszystkich mieszkańców powiatu nowotarskiego. Nagrania audiowideo należy przesłać do 20 kwietnia. Szczegóły konkursu na stronie Powiatowego Centrum Kultury w nowym Targu.

Do tego w audycji: 

 • Jagoda Murczyńska zaprasza do zapoznania się z cyklem "Pięć Smaków w domu" - ofertą online festiwalu Pięć Smaków

  Posłuchaj
  06:31 [ PR2] PR2 (mp3) 10 kwiecień 2021 07-50-27 Poranek Dwójki.mp3 Pięć Smaków w domu - oferta online festiwalu Pięć Smaków (Dwójka/Poranek Dwójki)

   
 • Spotkanie z członkami zespołu T/Aboret - Karoliną Matuszkiewicz, Krzysztofem Guzewiczem - i opowieści wokół ich pierwszej płyty "Cyjanotypia"

  Posłuchaj
  11:35 [ PR2] PR2 (mp3) 10 kwiecień 2021 08-12-10 Poranek Dwójki.mp3 T/Aboret o swojej pierwszej płycie "Cyjanotypia" (Dwójka/Poranek Dwójki)

   

 • Dziś 10 kwietnia - 11 rocznica katastrofy smoleńskiej

 • Wyjątkowe ikonki podróżne - wystawa Supraskiego Muzeum Ikon

  Posłuchaj
  08:13 [ PR2] PR2 (mp3) 10 kwiecień 2021 09-26-08 Poranek Dwójki.mp3 Mali orędownicy - wystawa ikon podróżnych w Supraskim Muzeum Ikon (Dwójka/Poranek Dwójki) 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 10.04.2021

Godzina emisji: 09.25