Polskie Radio
Section05
góralska muzyka

"Halka" Stanisława Moniuszki. Drastyczne tematy i najpiękniejsza polska aria

- Opera ta często była przedstawiana jako sielski obrazek z życia, wycięty z historii. Zaciemniano przy tym kontekst, który dotyczył rzeczy brutalnych i groźnych – mówił w Polskim Radiu o słynnym dziele Stanisława Moniuszki reżyser Mariusz Treliński. 1 stycznia wspominamy podwójną, z 1848 i 1858 roku, premierę "Halki".
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Moniuszko opera rozbiory Polski chłopi Podhale góralska muzyka kultura ludowa polityka

Wigilijny "Czas pogody". Jan Karpiel-Bułecka o góralskich tradycjach [SŁUCHAJ TERAZ]

W wyjątkowym, wigilijnym "Czasie Pogody" odwiedza nas muzyk, multiinstrumentalista, tancerz, architekt, doskonały gawędziarz, popularyzator folkloru góralskiego, związany z zespołem Krywań latem świętującym swoje 50-lecie - Jan Karpiel-Bułecka. Na kilka godzin przed pierwszą gwiazdką rozmawiamy z naszym gościem o góralskich tradycjach i wspólnym kolędowaniu.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Jan Karpiel-Bułecka góralska muzyka

Zakopane. "Jedyne takie miejsce" na święta Bożego Narodzenia

Piękne, zaśnieżone Zakopane to z pewnością bardzo klimatyczne miejsce. Nie tylko ze względu na górski klimat, ale również z powodu góralskich świąt Bożego Narodzenia. - Mamy wielkie szczęście, że siedzimy u podnóża samego Giewontu i możemy codziennie na niego patrzeć - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Zofia Kubiniec-Stanuch, kierownik Zespołu regionalnego im. Klimka Bachledy.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Bedliński Maciej Walecki Zakopane góralska muzyka

Dwa światy. Katarzyna Lassak „Helios” i jej opowieść o muzyce

Skrzypaczka grająca muzykę klasyczną (ze stopniem doktora), a zarazem prymistka z dziada-pradziada. Katarzyna Lassak „Helios” jest co najmniej piątym udokumentowanym pokoleniem, które kontynuuje tradycję. Choć, prawdopodobnie, trwa to dłużej. Rodzinne tradycje Katarzyny Lassak – zarówno od strony ojca, jak i matki – sięgają początków XIX wieku. I to nie tylko tradycje muzyczne!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Zakopane góralska muzyka Maria Baliszewska

Od Olzy do Sanu. Ludzie Gór: Łemkowie

Łemkowie to najbardziej najbardziej wysunięta na zachód grupa Górali Ruskich. Granice Łemkowszczyzny wyznaczają: rzeka Poprad na zachodzie, na wschodzie zlewisko Osławy i Wisłoka, na południu - granica Polski (choć spory obszar znajduje się także na Słowacji). Do 1947 tereny te Łemkowie zamieszkiwali zwartą grupą. Rozbiły ją lata powojenne. 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa wieś góralska muzyka góry Łemkowie