Kapela ze Wsi Warszawa laureatem Folkowego Fonogram Roku 2020!

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 09:45
W folkowym Poranku Dwójku rozmawialiśmy z liderkami Kapeli ze Wsi Warszawa - Magdaleną Sobczak i Sylwią Świątkowską na temat "Uwodzenia", albumu uhonorowanego tytułem Folkowego Fonogramu Roku 2020. 
Audio
 • Kapela ze Wsi Warszawa laureatem Folkowego Fonogramu Roku (Dwójka/Poranek Dwójki)
Uwodzenie Kapeli ze Wsi Warszawa zwycięzcą konkursu na Folkowy Fonogram Roku 2020
"Uwodzenie" Kapeli ze Wsi Warszawa zwycięzcą konkursu na Folkowy Fonogram Roku 2020Foto: mat. pras.

Zespół nie pierwszy raz zwyciężył w konkursie na Folkowy Fonogram Roku (wcześniej tytuł dostał za albumy „Infinity” i „Nord”). Dla artystek Kapeli rok 2020 był czasem na zatrzymanie się, ale z pewnością nie na przestój. Brak koncertów zaowocował możliwości dania upustu twórczości.

- Mieliśmy więcej czasu. Głowy nie były zanieczyszczone. Pracowaliśmy na materiale stworzonym już wcześniej – ścieżce dźwiękowej do filmu dokumentalnego o Urzeczu. To były bardzo sprzyjające warunki, mogliśmy wzbogacać materiał bazowy, urozmaicać go – wspominała Sylwia Świątkowska

- Myślę, że tropienie cytatów muzycznych z filmu, to jak się rozwinęły, jakie dobraliśmy do nich teksty, może być ciekawe dla słuchacza! – dodała cymbalistka Kapeli, Magda Sobczak.

Płyta kobieca i intymna

Jak, tuz po odebraniu tytułu, zaznaczył Maciej Szajkowski, płyta Uwodzenie ma w sobie wiele kobiecego pierwiastka. To m.in. dzięki członkiniom zespołu (Magdalenie Sobczak, Sylwii Świątkowskiej, Ewie Wałeckiej), które z benedyktyńską cierpliwością wykonywały pracę dokumentacyjną tradycji Urzecza. A zaznaczyć trzeba, że do tej pory ukazało się bardzo niewiele publikacji o tym mikroregionie.

Posłuchaj
22:48 kzww 09-27-36.mp3 Kapela ze Wsi Warszawa o płycie "Uwodzenie" (Dwójka/Poranek Dwójki)

Uwodzenie Uwodzenie

Wytężone prace nad albumem przypadły na czas pandemii i ograniczeń. Członkinie Kapeli ze Wsi Warszawa nie ukrywają, że z lekkim przestrachem spotykały się w gronie muzycznym na próbach. Miłość do muzyki i chęć tworzenia były jednak silniejsze. Ponadto, czas pandemii to także czas ogólnego wyciszenia, co sprzyjało pracy.

- W tym dziwnym czasie, ludzie porzucili pęd i oddali swoją przestrzeń naturze. I ja starałam się w to wniknąć. Wydaje mi się, że na naszej „wodnej” płycie zawarliśmy te uczucia, emocje związane z odrodzeniem natury. Chcieliśmy, żeby to było coś uspokajającego i budującego – mówiła Sylwia Świątkowska.

- To zatrzymanie było dla mnie bardzo widoczne i owocne. Bardzo posłużyło nam jako kapeli – dodała Magdalena Sobczak.

Cztery żywioły... lub pięć

We wcześniej twórczości Kapeli także przejawiał się motyw żywiołów. Sami twórcy wspominali, że poświęcenie się wodzie – motywowi przewodniemu „Uwodzenia – jest częścią większego konceptu. W „Święcie Słońca” zaś widoczny był ogień.

- Rzeczywiście nasze poprzednie płyty mogą wpisywać się w taki plan. Gdzieś w nas kiełkuje pomysł powstania płyt, które będą w pełni poświęcone żywiołom. Musimy tylko rozstrzygnąć wewnętrzny spór, czy żywioły są cztery czy jest ich pięć – mówiła Sylwia Świątkowska

Album „Uwodzenie” został przyjęty z dużym entuzjazmem nie tylko w Polsce, ale i na świecie – dwa miesiące z rzędu płyta utrzymywała się na I miejscu Music Charts Europe, zebrała wiele znakomitych recenzji. Jak zaznaczają artystki, świadomość tego, że ich twórczość się podoba, motywuje do działania.


Ponadto w folkowym Poranku Dwójki:

 • Wojciech Kirejczyk – Zastępca Dyrektora Biura Programu „Niepodległa” w rozmowie z Aldoną Łaniewską-Wołłk o akcjach społecznych realizowanych z okazji przypadającego 2 maja Dnia Flagi

  Posłuchaj
  06:06 [ PR2] PR2 (mp3) 1 maj 2021 07-19-54 Poranek Dwójki.mp3 Z-ca Dyrektora Biura Programu „Niepodległa” o akcjach społecznych realizowanych z okazji przypadającego 2 maja Dnia Flagi (Dwójka/Poranek Dwójki)
 • Mariana Kril i przygotowania do Wielkanocy, która jutro odbędzie się w Obrządku Wschodnim. Jak mieszkający w Polsce Ukraińcy i Łemkowie przygotowują się do najważniejszych Świąt w roku?
  Posłuchaj
  07:10 [ PR2] PR2 (mp3) 1 maj 2021 09-13-31 Poranek Dwójki.mp3 Przygotowania do Wielkanocy w Obrządku Wschodnim. Opowiadają: Anna Jawdosiuk, Igor Mryczko i Anna Faranczuk
 • "Wielcy naiwni":  spotkanie z twórczością Józefa Chełmowskiego - malarza i rzeźbiarza ze wsi Brusy-Jaglie
  Posłuchaj
  05:58 [i] 1.05 WIELCY NAIWNI - Józef Chełmowski.mp3
   

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 1.05.2021

Godzina emisji: 9.25