Życie i wolność – codzienność kobiet w Kurdystanie i diasporze

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 10:05
„Jin, jiyan, azadî” (Kobieta, życie, wolność) to znany kurdyjski slogan używany w szczególności przez Kurdów w Turcji i Syrii dla propagowania walki zbrojnej podejmowanej przez kurdyjskie kobiety oraz ich zaangażowania politycznego i społecznego w innych częściach Kurdystanu, tj. także w Iranie i Iraku.
Audio
  • Koncert muzyki kurdyjskiej w Muzeum Azji i Pacyfiku (Dwójka/Poranek Dwójki)
Kobieta, życie, wolność  życie codzienne i zaangażowanie społeczne kurdyjskich kobiet w Kurdystanie i diasporze -  wystawa w MAiP
„Kobieta, życie, wolność – życie codzienne i zaangażowanie społeczne kurdyjskich kobiet w Kurdystanie i diasporze" - wystawa w MAiPFoto: mat. pras.

To także tytuł innej dostępnej online wystawy fotograficznej autorstwa Sonji Hamad, która poświęcona jest partyzantkom walczącym w Syrii. Od początku wojny toczącej się w tym kraju w doniesieniach światowych mediów dominuje wizerunek kurdyjskich bojowniczek, kierując uwagę globalnej opinii publicznej na odważne kobiety walczące z tzw. Państwem Islamskim w Syrii. Jednocześnie niewiele wiadomo o życiu codziennym kurdyjskich kobiet, które w ostatnich dziesięcioleciach uległo gwałtownej transformacji. Mało mówi się także na temat innych form ich społecznego zaangażowania. Z powodzeniem pełnią role nauczycielek, studentek, pracownic, lekarek czy aktywistek. Główną ideą wystawy jest więc prezentacja tych mniej znanych aspektów życia codziennego i zmagań kurdyjskich kobiet - pisze na swojej stronie Muzeum Azji i Pacyfiku, zachęcając do oglądania specjalnej wystawy

Wystawa związana jest z pojęciem „alternatywne obywatelstwo”, dotyczy rozwoju społeczeństwa obywatelskiego Kurdów. Towarzyszył jej niezwykły koncert muzyki kurdyjskiej. W programie są pieśni kurdyjskie w wykonaniu śpiewaczki Fereshteh Bidad, Arada Emamgholiego, wirtuoz dafu, tradycyjnego bliskowschodniego bębna obręczowego, oraz Jahyara Iraniego – mistrz santuru, jednego z najstarszych i najważniejszych instrumentów perskiej muzyki klasycznej. Wszystko wieńczył pokaz tańca kurdyjskiego w wykonaniu Apsary Afsanesary, tancerki specjalizującej się w tańcach z Iranu i Azji Centralnej.

- Dla społeczności kurdyjskiej taniec, śpiew i gra na tradycyjnych instrumentach jest kwintesencją kultury muzycznej - mówiła o koncercie Karolina Krzywicka z MAiP, odkreślając, że była to unikatowa możliwość usłyszenia kobiecego kurdyjskiego śpiewu. Wszystko to podkreślać miało główną myśl wystawy, tzn. rolę kurdyjskich kobiet - różne formy ich aktywizmu, poprzez pokazywanie ich życia codziennego, zaangażowania politycznego, społecznego, militarnego czy naukowego. - Sytuacja tych kobiet bardzo zróżnicowana, ale jedno jest wiadome: wszędzie, czy to w Kurdystanie czy w diasporze, są one tymi osobami, które przekazują tradycję, strzegą ogniska domowego, wielopokoleniowych, wieloosobowych rodzin i przekazują tradycję, wiersze, pieśni.

Wystawę można oglądać do 30 czerwca.

***

Rozmawiała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Data emisji: 19.06.2021

Godzina emisji: 7.50

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".