W gąszczu polskich nazw i granic etnicznych. Jak się w nich odnaleźć?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 22:00
Do Warszawy, Szczecina czy Poznania nie mamy żadnych zastrzeżeń - taka pisownia nam wystarczy i jest jednoznaczna. Ale są w Polsce takie miejscowości, które wymagają głębszego podejścia do tematu, bo jeden zapis nie wystarczy. Im poniekąd poświęcona jest książka dra hab. Sławomira Łodzińskiego "Nazwy i granice etniczne".
Audio
 • Książka prof. Sławomira Łodzińskiego "Nazwy i granice etniczne" (Poranek Dwójki)
Tablica z nazwą miejscowości Szczęście
Tablica z nazwą miejscowości SzczęścieFoto: Shutterstock/Niezwiad

"Temat książki to realizacja praw mniejszości narodowych i regionalnych, w szczególności prawa do manifestowania swojej obecności na terenach zamieszkania w formie równouprawnienia własnego języka jako języka zapisu nazw lokalnych i jako języka komunikacji urzędowej. Jest to ważne zagadnienie dla oceny jakości polskiej demokracji. Grupy mniejszościowe często nie w pełni korzystają z przyznanych im praw, aby nie zaogniać relacji ze swoimi sąsiadami. Każde prawo potrzebuje czasu, aby stać się częścią praktyki codziennej i zakorzenić się w relacjach międzygrupowych. Stworzenie odpowiedniego prawa nie jest zakończeniem, ale początkiem określonego procesu. O tym, że nie jest to ani szybkie, ani proste, mówi właśnie ta książka" - pisze w recenzji tej publikacji dr. hab. prof. UW Jerzy Bartkowski. O niuansach nazw i zasadach ich pokazywania w rozmowie z Gościem Poranka opowiadał  autor książki, dr hab. Sławomir Łodziński.


Okładka książki Sławomira Łodzińskiego "Nazwy i granice etniczne" Okładka książki Sławomira Łodzińskiego "Nazwy i granice etniczne"

A do tego:

 • uroczysty finał 28. ŚWIĘTO DZIECI GÓR - Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych! Na relację z tego wydarzenia zapraszamy wspólnie z uczestnikami jutro do sobotniego "Poranka Dwójki" o 7.50.

Posłuchaj
05:49 2021-07-24_Poranek-Dwójki_Święto-Dzieci-Gór.mp3 Uroczysty finał 28. ŚWIĘTO DZIECI GÓR - Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych (Poranek Dwójki)

 

 •  rzut oka na trwający XXVI Festiwal Czeremcha Wielu Kultur i Narodów w relacji Mariany Kril
  Posłuchaj
  05:56 [ PR2]PR2 (mp3) 24 lipiec 2021 08_14_16 czeremcha.mp3 XXVI Festiwal Czeremcha Wielu Kultur i Narodów (Poranek Dwójki)
   
 • na 58. Tydzień Kultury Beskidzkiej zapraszają Katarzyna Dąbek z Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej oraz Jadwiga Jurasz, wieloletnia konferansjer TKB raz kierowniczka zespołów Mali Grojcowianie i Grojcowianie z Wieprza
  Posłuchaj
  05:57 [ PR2]PR2 (mp3) 24 lipiec 2021 08_38_11 TKBeskidzkiej.mp3 Zaproszenie na 58. Tydzień Kultury Beskidzkiej (Poranek Dwójki) oraz na Spotkanie z kulturą ludową na Krakowskim Przedmieściu. Magdalena Trzaska 


 • oraz na Spotkanie z kulturą ludową na Krakowskim Przedmieściu zaprasza Magdalena Trzaska
  Posłuchaj
  04:12 [ PR2]PR2 (mp3) 24 lipiec 2021 09_13_38 trzaska magda.mp3 Spotkanie z kulturą ludową na Krakowskim Przedmieściu (Poranek Dwójki)
   
  W cotygodniowej zabawie na Folkową Płytę Poranka można było zdobyć aż trzy albumy:
 • “Beskidy” z serii Muzyka Źródeł
 • “Hala” Królestwo Beskidu
 • “Kapela Byrtków z Pewli Wlk.”

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 24.07.2021

Godzina emisji: 7.00