Na wakacje Polska folklorem stoi!

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 10:00
Koncerty, flashmoby, potańcówki i warsztaty! Wakacje pełne są wydarzeń związanych z kulturą ludową! W sobotnim Poranku Dwójki przyglądamy się najważniejszym z nich! Zajrzeliśmy w tym celu m.in. na Mazury, Śląsk czy (przede wszystkim jako obszar pamięci, nie geograficzny) Łemkowszczyznę. Słowem - udowadniamy, że cała Polska tętni folklorem!
Audio
 • Jacek "Wiejski" Górski z Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej opowiada o projektach: Projekt Arboretum, Koncert Niepodległości (Dwójka/Poranek Dwójki)
Daga Gregorowicz i Szymon Piguła
Daga Gregorowicz i Szymon PigułaFoto: Sławomir Duda
Zajrzeliśmy do Gołdapi, gdzie trwają przygotowania do Projektu Arboretum, koncertu pełnego pieśni mazurskich w hybrydowych aranżacjach oraz do Koncertu Niepodległości, widowiska łączącego dawne pieśni patriotyczne ze współczesnością. O wydarzeniach opowiedziałich współtwórca i Gość Poranka, Jacek „Wiejski” Górski
- Po czasach zarazy, wracamy. W nowym miejscu, z nową energią, wierząc, że wszystko, co najgorsze za nami - mówił Jacek Górski.
Co zmieniło się w projektach po czasie pandemii? Choćby ich dostępność dla publiczności. Zarówno Projekt Arboretum, jak Koncert Niepodległości będzie można podziwiać w internecie. Dołącza także nowy repertuar. 11 listopada br. pojawi się "Bóg, honor, ojczyzna", który również będzie profesjonalnie zapisany i do obejrzenia w sieci. 
Miłym akcentem jest strona internetowa Koncertu Niepodległości w wersji litewskiej i łotewskiej.
Niedzielna (1.08) edycja Koncertu Niepodległości pt. Leśni dość jednoznacznie kojarzy się z czasami walk partyzanckich i insurekcją, jednak Jacek Górski i Ola Turkiewicz sięgają w swoim koncercie aż do... Bolesława Krzywoustego! Skąd ta szeroka perspektywa? Odpowiedź kryje się w audycji!

W 2013 roku Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej zainicjowała autorski koncert muzyki hybrydowej Projekt Arboretum, który realizowany jest w Amfiteatrze nad Jeziorem Czos w Mrągowie. Jest to drugi, po Koncercie Niepodległości, projekt statutowy Fundacji. Ten autorski spektakl współtworzony jest przez polsko-kanadyjską kompozytorkę i wokalistkę jazzową Olę Turkiewicz oraz Jacka „Wiejskiego” Górskiego, producenta, scenarzystę i reżysera wydarzenia.

Projekt Arboretum, Ola Turkiewicz, fot. Juliusz Uciński Projekt Arboretum, Ola Turkiewicz, fot. Juliusz Uciński

Projekt Turkiewicz i Górskiego ma na celu twórczo interpretować spuściznę kulturową obszarów wiejskich dawnej Rzeczypospolitej. Inspiracją muzyczną są zapisy dawnych pieśni ludowych oraz gwara regionalna, utrwalone przez wybitnych etnografów i językoznawców, jak m.in.: Oskar Kolberg, Krzysztof Mrongowiusz, Wojciech Kętrzyński, Józef Gąsiorowski, Władysław Gębik, Witold Doroszewski. Ale artyści sięgają po również po inspiracje naturą, dziedzictwem zaginionych cywilizacji, których pradawna mowa rekonstruowana jest na potrzeby nowych kompozycji Projektu Arboretum.

Efektem trwającej od 2008 roku współpracy twórców Projektu Arboretum oraz Koncertu Niepodległości, jest wypracowanie własnego stylu, który określamy mianem muzyki hybrydowej. Istotą muzyki hybrydowej jest połączenie kilku nurtów w jednym utworze. Fundamentami kompozycji, przejmującymi często role partii solowych, stają się wiernie odtwarzane utwory np. dawne, ludowe i obrzędowe, poezja śpiewana, ale także oryginalne odgłosy natury.

Projekt Arboretum, fot. Jacek Raniowski Projekt Arboretum, fot. Jacek Raniowski

Ponadto w folkowym Poranku Dwójki:

 • Daga Gregorowicz i Szymon Piguła w związku ze stuleciem III Powstania Śląskiego postanowili stworzyć cykl plenerowych i nieformalnych mikrokoncertów. Repertuar oparty jest na pieśniach powstańczych zebranych przez etnomuzykologa prof. Adolfa Dygacza. Na uczestników czekają gazety-śpiewniki zachęcające do wspólnego wykonywania pieśni.
  Posłuchaj
  09:25 [ PR2]PR2 (mp3) 31 lipiec 2021 09-13-18 Poranek Dwójki.mp3 Daga Gregorowicz i Szymon Piguła opowiadają o powstańczych pieśniach śląskich i muzycznych flashmobach w Katowicach (Dwójka/Poranek Dwójki)
   
 • Co dzieje się podczas tegorocznego Tygodnia Kultury Beskidzkiej, wielkiego, międzynarodowego spotkania z folklorem gór?
  Posłuchaj
  07:14 [ PR2]PR2 (mp3) 31 lipiec 2021 08-37-38 Poranek Dwójki.mp3 58. Tydzień Kultury Beskidzkiej. Opowiadają: Elżbieta Legierska-Niewiadomska, Marek Regan, Krzysztof Trebunia-Tutka, Małgorzata Dzierzęga, Weronika Waliczek, Piotr Mentel (Dwójka/Poranek Dwójki)
   
 • Zbliża się Tabor Kaliski, żywe i spontaniczne spotkanie z kulturą wiejską dorzecza Prosny! Tabor będzie "dosłowny", bo przemieszczający się między kilkoma punktami na mapie regionu. Opowiada o nim organizator - Mateusz Raszewski
  Posłuchaj
  06:21 [ PR2]PR2 (mp3) 31 lipiec 2021 08-10-13 Poranek Dwójki.mp3 O Taborze Kaliskim 2021 opowiada Mateusz Raszewski (Dwójka/Poranek Dwójki)
    
 • Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha we Wrocławiu właśnie się rozpoczął. Opowiada o nim dyrektor artystyczny, Stanisław Rybarczyk.
  Posłuchaj
  06:53 [ PR2]PR2 (mp3) 31 lipiec 2021 07-49-32 Poranek Dwójki.mp3 Festiwal Kultury Żydowskiej SIMCHA. Opowiada Stanisław Rybarczyk (Dwójka/Poranek Dwójki)
   

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Godzina emisji: 9.30

Data emisji: 31.07.2021