Festiwal Czterech Kultur w Łodzi. "Chcemy postawić na bycie razem tu i teraz"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 10:53
- Nie planujemy w tym roku żadnych streamingów online z naszych koncertów. Chcemy postawić na bycie razem, współodczuwanie, na uczestnictwo w kulturze tu i teraz. Na to, żebyśmy byli razem w tym pięknym mieście, trochę chyba niedocenianym - mówiła w "Poranku Dwójki" Agnieszka Tomaszewska, rzecznik Festiwalu Czterech Kultur w Łodzi.
Plac Wolności w Łodzi
Plac Wolności w ŁodziFoto: shutterstock.com/whitelook

miś uszatek 1200.jpg
Ewa Ciszewska: Se-ma-for to małe kino, któremu mało kto się przyglądał

Jeden z najciekawszych eklektycznych festiwali w Polsce, łączący teatr, literaturę, muzykę, film i sztuki wizualne rozpocznie się już w najbliższy piątek (10.09). Celem organizatorów jest podkreślenie dziedzictwa różnych kultur na stałe związanych z historią Łodzi: niemieckiej, żydowskiej, polskiej i rosyjskiej.

Hasło tegorocznej odsłony Festiwalu 4 Kultur to "Przyszłość teraz!". - Wynika ono trochę z tego trudnego czasu pandemicznego, który nauczył nas, że nie ma co planować i zastanawiać się, jak to będzie. Trzeba reagować na to, co nam daje los - tłumaczyła Agnieszka Tomaszewska.

Posłuchaj
15:25 Poranek Dwójki 7.09.2021 tomaszewska.mp3 Agnieszka Tomaszewska o programie Festiwalu Czterech Kultur w Łodzi (Poranek Dwójki) 

W programie nie zabraknie odniesień do aktualnych spraw, jak np. ekologia. - Zależy nam na tym, żebyśmy dostrzegali i byli bardziej uważni na to, co nas otacza. Chcielibyśmy też pokazać aspekty bardzo wielorakie, szerokie. Mówimy o ekologii, stąd w programie festiwalu warsztaty dla dzieci – filozoficzne spacery o nurcie ekologicznym, gdzie będziemy mówili najmłodszym, jak w bardzo prosty, fajny sposób możemy zmienić świat wokół nas - podkreślała rzecznik festiwalu.

Do Łodzi - poza polskimi artystami - przyjadą goście z Białorusi, Izraela, Niemiec i Ukrainy. Wystąpią w wyrazistych, typowo łódzkich lokalizacjach. O szczegółach w dalszej części audycji opowiadała Agnieszka Tomaszewska.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Agnieszka Tomaszewska (rzecznik Festiwalu Czterech Kultur w Łodzi)

Data emisji: 7.09.2021

Godzina emisji: 9.30

pg