Kobiety Babiej Góry, Beskidów i Karpat

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 20:00
W Zawoi Wilczna rozgrywać się za kilka dni będzie ciekawe spotkanie naukowców, badaczy i pisarzy, którzy w ramach Festiwalu Babiogórska Jesień 2021 zastanawiają się nad rolą kobiet w historii, tradycji i kulturze regionu podbabiogórskiego w szerokim, kształtującym jego specyfikę, kontekście gór: Beskidów, a nawet Karpat.
Audio
 • Dr Katarzyna Ceklarz zaprasza na konferencję Kobiety Babiej Góry, Beskidów i Karpat (Poranek Dwójki)
Góralki
GóralkiFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Konferencja naukowa "Kobiety Babiej Góry, Beskidów i Karpat" rozgrywa się już po raz drugi, ma za cel pokazać znaczącą rolę kobiet na różnych odcinkach i etapach życia rodzinnego i społecznego w warunkach góralskiej wsi. Kobiety Babiej Góry to nie tylko stereotypowe „szare myszki” czy „kury domowe”, to również odważne, silne i mądre gospodynie, wychowawczynie, działaczki regionalne, szefowe, badaczki, a także bojowniczki w walce z wrogiem. Jakie dokładnie tematy się w tym kontekście dotąd pojawiały?

- Wierzenia, demonologia, pierwiastek żeński w przyrodzie i działalności ludzkiej, tradycyjna rola kobiety, kobiety w sztuce oraz sztuka kobieca, a także twórczość literacka czy kobiety ze społeczności żydowskich - wyliczała etnograf dr Katarzyna Ceklarz, współorganizatorka i jedna z pomysłodawczyń konferencji. 

Tematów w tym kontekście jest multum a w tym roku uczestnicy konferencji chcą pogłębiać poruszone już zagadnienia a także zająć się kolejnymi, także tymi oczywistymi, jak życie kobiet w patriarchalnym społeczeństwie, gdzie traktowane on były jako strażniczki domowego ogniska, ale też jako wyrzutki, jeśli w tych tradycyjnych rolach się nie spełniały, np. nie wyszły za mąż.

Starość nie radość

To przysłowie szczególnie mocno obrazowało życie kobiet w wiejskich społecznościach, zwłaszcza jeśli w tradycyjnych kobiecych rolach się nie odnajdywały. Podczas wykładów i prelekcji pojawią się także przykłady współczesne, w których to kobiety są często liderkami lokalnych społeczności, spełniają się w działaniu i swój czas poświęcają dla zbiorowości. 

Do tego dowiedzieć się można więcej o religijności pod Babią Górą i o fakcie, że to kobiety wiodą w tym prym, a także o kobietach w muzyce i tańcu, przyśpiewkach i tekstach.

CZYTAJ TEŻ: Drobnymi kroczkami - rola dziewczyny w tańcu góralskim

Do tego w audycji: 

 • Helena Matuszewska to multiinstrumentalistka, kompozytorka i poetka specjalizująca się w grze na smyczkowych instrumentach etnicznych. W Warszawie artystka zagra koncert zatytułowany „Zarysy. Muzyka o tęsknocie za górami”. Jak sama twierdzi, „Zarysy” to intymna instrumentalna opowieść o opuszczaniu rodzinnych gór, przeznaczona na złóbcoki d’amore, violę d’amore i violę da gamba. To podróż po zarysach pamięci i wspomnieniach z dzieciństwa.
  Posłuchaj
  05:40 2021-09-11_Poranek Helena Matuszewska.mp3 Zarysy, nowy projekt muzyczny Heleny Matuszewskiej (Poranek Dwójki)
   
 • rzut oka za kulisy Letniej Szkoły Gry na Cymbałach. Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie po raz pierwszy w historii prowadzi tę inicjatywę edukacyjną. Cymbały to instrument charakterystyczny dla regionu rzeszowskiego. Letnia Szkoła zakończy się galowym koncertem wszystkich uczestników, który odbędzie się 2 października w WDK w Rzeszowie. Organizatorzy zapowiadają kontynuację projektu w kolejnych latach.  
  Posłuchaj
  07:45 Letnia_szkola_gry_na_cymbalach_JDanak.mp3 Kulisy Letniej Szkoły Gry na Cymbałach, materiał Jolanty Danak-Gajdy (Poranek Dwójki)
   
 • Joanna Turek zaprasza na Kurpiowski Tabor u Starosty Bartnego
  Posłuchaj
  06:32 [ PR2]PR2 (mp3) 11 wrzesień 2021 08_40_00 joanna turek.mp3 Kurpiowski Tabor u Starosty Bartnego (Poranek Dwójki)
   
 • spotkanie z mniejszą litewską w "Mikrozbliżeniach"
  Posłuchaj
  06:39 [ PR2]PR2 (mp3) 11 wrzesień 2021 08_51_11 mikrozbliżenia.mp3 Litwini w Polsce (Dwójka/Mikrozbliżenia)
   

 • Wojciech Bedyński zaprasza na Festiwal Numinosum 2021
  Posłuchaj
  06:51 [ PR2]PR2 (mp3) 11 wrzesień 2021 09_15_43 bedyński.mp3 Numinosum Festival 2021 (Poranek Dwójki)
   

Dla melomanów do zdobycia m.in. płyta "Places" od Atom String Quartet.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 11.09.2021

Godzina emisji: 9.30