64. "Warszawska Jesień" - przetykana myślą Lema

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 12:00
- "Warszawska Jesień" stara się nie wzmacniać jubileuszy, ale być na pozycji obserwatora i ta obserwacja przyniosła nam także dzieła Lemowskie - o szczegółach festiwalu w "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy z Jerzym Kornowiczem, dyrektorem "Warszawskiej Jesieni", która odbędzie się w dniach 17-25 września w stolicy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Mindscape studio/Shutterstock

Posłuchaj
16:27 Poranek Dwójki 15 wrzesień 2021 09_30_30.mp3 Jerzy Kornowicz o 64. Festiwalu "Warszawska Jesień" (Poranek Dwójki)

"Zanurzenie" - to hasło tegorocznego 64. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". Zanurzenie w czasie i przestrzeni: od słyszenia wewnętrznego, cielesności, poprzez odwiedzanie pomieszczeń wypełnionych dźwiękami, po odbiór odgłosów ulicy i miasta.

Tadeusz Wielecki 1200.jpg
Tadeusz Wielecki: jestem typem kompozytora improwizatora, nie architektonika

Świat rozbrzmiewa w wielu miejscach naraz. Zanurzenie w czasie rodzi nieustanne "teraz". Słyszymy echa życia publicznego, piętrzących się komunikatów informacyjnych, doświadczamy historii z jej momentami węzłowymi, formatywnymi wydarzeniami społecznymi.

Na tegoroczną "Warszawską Jesień" składają się koncerty, formy operowe i okołooperowe, spektakle muzyczne, instalacje, performance'y, działania w przestrzeni publicznej, spotkania z artystami, warsztaty kompozytorskie i audycje Festiwalowego Radia Internetowego.

Wszystko to opisane w książeczce, a raczej w katalogu festiwalowym, który liczy przeszło... 400 stron. - Niebawem ukaże się także przewodnik po festiwalu, który w zwartej formie przedstawi wszystkie wydarzenia - zapowiadał dyrektor "Warszawskiej Jesieni". 

Czytaj także:

Całość festiwalu składa się z kilku elementów, są nimi: zwiastun, wydarzenia nurtu głównego, Mała Warszawska Jesień, Warszawska Jesień Klubowo oraz wydarzenia towarzyszące. 


wj_21_fb_1200x62 warszawska jesień.jpg
64. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

W programie ważne miejsce zajmie w tym roku opera, choć niekoniecznie w klasycznym tego słowa rozumieniu. - To wynika z naturalnych zainteresowań kompozytorów - tłumaczył Jerzy Kornowicz. - Nazywamy to formami okołooperowymi. Na własny użytek nazywam to "opera nova", jako zespół pewnych cech, który wykracza poza konwencję.

Zanurzenie w czasie, historia, relacja jednostki wobec opresji politycznej i kulturowej stanowi problematykę opery Pierre’a Jodlowskiego poświęconej polskim kryptologom, którzy przed II wojną światową złamali kody Enigmy - niemieckiej maszyny szyfrującej. Inną centralną postacią tej opery jest genialny matematyk angielski Alan Turing, który koordynował pracę zespołu pracującego nad brytyjską kopią Enigmy. Operę tę zaprezentuje zespół Nadar Ensemble i soliści. Jest to współprodukcja "Warszawskiej Jesieni" z Ircam - Centre Pompidou i SWR Donaueschinger Musiktage.

64. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" odbywa się pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Jerzy Kornowicz (dyrektor "Warszawskiej Jesieni")

Data emisji: 15.09.2021

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

WP #242. Funkadelic i Stonesi

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 15:30
W "Wieczorze płytowym" pojawiły się dwa doskonale znane albumy: "Maggot Brain" grupy Funkadelic z 1971 roku i "Goats Head Soup" The Rolling Stones z 1973.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Różne wcielenia Jimiego Tenora

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 14:13
Fiński saksofonista, projektant mody i eksperymentator był bohaterem czwartkowego wydania audycji.
rozwiń zwiń