Mały Etnolog poznaje polską kulturę ludową

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 10:00
Jeśli najmłodsze pokolenie ma w przyszłości cenić nasze kulturowe dziedzictwo, również to ludowe, na jego wartość należy zwracać uwagę od najmłodszych lat. Budowaniu takiej właśnie kulturowej świadomości dzieci służy projekt skrzypaczki i wokalistki Karoliny Beimcik. Nosi on tytuł "Mały Etnolog".
Audio
  • O projekcie "Mały Etnolog" mówi Karolina Beimcik (Dwójka/Poranek Dwójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

- To projekt skierowany do wszystkich dzieci, które są ciekawe świata, lubią zadawać pytania i są zainteresowane tym, co dookoła nich. To właśnie taka postawa leży u podstaw pracy etnologa – mówiła Karolina Beimcik.

„Mały Etnolog” ma zwracać uwagę na kulturę tradycyjną, głównie muzyczną (choć nie tylko) która niegdyś była ważnym elementem życia dzieci. Jak wygląda to teraz? A przede wszystkim, jak obecnie zapatrują się na tradycję najmłodsi? Projekt Beimcik ma dać nam do myślenia i pomóc w obserwacji kultury okiem młodych uczestników.

Projekt „Mały Etnolog” składa się z trzech podstawowych części:

Opowiadania małego podróżnika, gdzie młody bohater wyrusza do różnych regionów Polski i opowiada o tym, czego dowiedział się od miejscowych dzieci. Mały Podróżnik ogląda świat badawczym okiem, obserwuje i uczestniczy w różnych przejawach lokalnej kultury: poznaje lokalną gwarę, stroje, muzykę.

Utwory muzyczne z wybranych regionów Polski, które zostaną zaaranżowane na potrzeby projektu przez samą Karolinę Beimcik i towarzyszących jej muzyków. Będą dodatkiem do opowiadań o przygodach Małego Etnologa.

- Zależy mi na tym, by były to ciekawe aranżacje, chciałabym umieścić tam pewien element wyrafinowania. Tu pojawia się trzeci element projektu „Mały Etnolog”: zobaczyć oczyma dzieci, jak postrzegana jest przez nie tradycja. Jak widzą historię swego regionu, rodziny – mówiła pomysłodawczyni projektu – Tu jesteśmy otwarci na współpracę z dziećmi, rodzicami, nauczycielami…

O jaką współpracę chodzi? Karolina Beimcik zachęca dzieci i ich opiekunów do zadania sobie pytania: Co wiem o kulturze mojego regionu? I nadsyłania odpowiedzi w dowolnej formie: prac plastycznych, nagrań muzycznych, wywiadów etnograficznych, opowiadań, przepisów kulinarnych. Prace są zbierane do końca roku, projekt będzie aktualizowany na bieżąco i jest otwarty na każdą ekspresję artystyczną.

- W internetowej odsłonie projektu znajdą się wszystkie nadesłane prace, pogrupowane regionami. Na pewno każda praca zostanie doceniona: będzie opublikowana i stanie się realnym wkładem do odpowiedzi na pytanie, co dzieci wiedzą o kulturze regionów Polski – dodała Beimcik – Z kolei wybrane spośród wszystkich nadesłanych prace będą stanowiły ilustracje do materiałów edukacyjnych „Małego Etnologa”.

W ramach projektu „Mały Etnolog” planowane są również warsztaty edukacyjno-artystyczne. Czym jest etnologia? Kim właściwie jest etnolog, a kim etnograf? Miedzy innymi tego będą mogły dowiedzieć się dzieci uczestniczące w zajęciach.

Karolina Beimcik realizuje projekt "Mały etnolog" w ramach stypendium przyznanego przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Strona, o której wspominała artystka, będzie dostępna już w najbliższych dniach pod adresem malyetnolog.pl

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 16.10.2021

Godzina emisji: 9.10