Konkurs Chopinowski. "Trzech pianistów miało identyczną punktację"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 15:30
- Po pierwszym rankingu okazało się, że doszło do bardzo nietypowego układu, jeśli chodzi o liczbę punktów. Trzech pianistów miało dosłownie identyczną punktację i jury bardzo długo debatowało nad tym, czy jest możliwe, żeby trzy osoby dostały ex aequo tę samą nagrodę, a byłaby to dosyć wysoka nagroda - relacjonował w "Poranku Dwójki" Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Jury XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego oraz Artur Szklener (dyrektor NIFC) i Stanisław Leszczyński (wicedyrektor NIFC)
Jury XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego oraz Artur Szklener (dyrektor NIFC) i Stanisław Leszczyński (wicedyrektor NIFC)Foto: Wojciech Grzędziński / NIFC

Laureatów XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina poznaliśmy w nocy 21/22 października. Jak zdradził Artur Szklener, dyskusje jurorów toczyły się wokół nagrody, która ostatecznie została przyznana dwóm pianistom ex aequo.

Posłuchaj
07:09 Dwojka_Poranek_Dwojki 2021_10_21-08-07-19.mp3 Artur Szklener o kulisach ustalania werdyktu XVIII Konkursu Chopinowskiego (Poranek Dwójki)

- Jury ostatecznie doszło do wniosku, żeby skorzystać z drugiego etapu, który jest przewidziany w regulaminie. Jeżeli pierwszy ranking nie daje rezultatu, który popiera 2/3 jurorów, to wtedy jurorzy zaczynają głosować na każdą kolejną nagrodę, to oczywiście jest długi proces - wyjaśniał dyrektor NIFC.

Dodał też, że jeśli chodzi o zwycięzcę konkursu, został on wskazany jednoznacznie. - Jurorzy nie mieli tu żadnych wątpliwości - zapewnił.

Zobacz ogłoszenie wyników:

[YouTube NIFC]

Bruce (Xiaoyu) Liu fot. Wojciech Grzędziński ok.jpg
Koncert Laureatów XVIII Konkursu Chopinowskiego – transmisja o 19.00

Laureatem I nagrody został Bruce (Xiaoyu) Liu reprezentujący Kanadę. II nagrodę - ex aequo - zdobyli Alexander Gadjiev i Kyohei Sorita, zaś III nagrodę otrzymał Martin Garcia Garcia.

IV nagrodę przyznano - ex aequo - Aimi Kobayashi z Japonii i Jakubowi Kuszlikowi z Polski, V nagrodą uhonorowano Leonorę Armellini z Włoch, a VI nagrodę zdobył J J Jun Li Bui z Kanady.

Pełną listę laureatów znajdziesz tutaj >>>

- Myślę, że jurorzy dosyć długo dyskutowali nad tym, na ile ostatni etap powinien rzutować na ogólną ocenę. Wydaje się, że z czasem doszli do wniosku, iż to pierwsze podejście było zbyt zdominowane przez ostatni etap, a ostateczny werdykt powinien brać pod uwagę wszystkie etapy - mówił Artur Szklener.

PR_Konkurs Chopinowski_1200x660.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski - zobacz serwis specjalny

Zwycięzca Bruce (Xiaoyu) Liu w rozmowie z naszą reporterką stwierdził, że po werdykcie niewiele się dla niego zmieniło.

- Przez ostatnie tygodnie tak bardzo skupiałem się na muzyce, że ledwo zauważałem, co dzieje się dookoła. Zwycięstwo w Konkursie Chopinowskim to oczywiście wielki zaszczyt, ale liczę na to, że pozostanę sobą. Nie chcę osiadać na laurach, muszę wciąż wytyczać sobie nowe cele. Myślę, że satysfakcja, zadowolenie z siebie, to coś, co bardzo szkodzi artyście. W mediach społecznościowych napisałem o sobie: "słaby w grze na fortepianie, dobry w pływaniu i jeżdżeniu gokartami" - przyznał Bruce (Xiaoyu) Liu.

Bruce (Xiaoyu) Liu po swoim finałowym występie:

Uroczysta gala wręczenia nagród będzie miała miejsce podczas I Koncertu Laureatów, który odbędzie się 21 października w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

***

Rozmawiała: Monika Zając

Data emisji: 21.10.2021

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

mg

Sponsorzy Sponsorzy
Czytaj także

Szklener o Konkursie Chopinowskim: poziom jest niezwykle wysoki

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 11:00
9 Polaków, 8 Japończyków, 7 Chińczyków i 5 Włochów, a poza tym reprezentanci Kanady, Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii i Łotwy - łącznie 45 osób przeszło do drugiego etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego. - Jurorzy zdecydowali się zakwalifikować aż o 5 osób więcej niż wynosi sugestia regulaminowa - mówił dyrektor NIFC, dr Artur Szklener.
rozwiń zwiń