Dzień 5. "Ostatnia część I etapu była bardzo etiudowa"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 22:50
- Po raz kolejny zadajemy sobie pytanie, czy nie powinno być odrębnej, specjalnej nagrody za etiudy. Bo pewne etiudy, które brzmią podczas Konkursów Chopinowskich, nie przystają do kompletów nagrań studyjnych, są to zupełnie oddzielne kreacje - mówił Przemysław Psikuta, który podsumował ostatnią, wieczorną sesję przesłuchań I etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego.
Chao Wang
Chao WangFoto: Wojciech Grzędziński/NIFC

PR_Konkurs Chopinowski_1200x660.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski - zobacz serwis specjalny

Za nami I etap przesłuchań XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Podczas ostatniej sesji mogliśmy wysłuchać ośmiu pianistów, wśród nich znaleźli się: Shushi Kyomasu, Hyuk Lee, Jaeyoon Lee, Xiaoxuan Li, Bruce (Xiaoyu) Liu, Julia Łozowska, Jiana Peng, Chao Wang.


Posłuchaj
27:59 Dzień 5 cz. 1.mp3 Marcin Majchrowski, Przemysław Psikuta i Andrzej Sułek podsumowują wieczorną sesję przesłuchań podczas 5 dnia I etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego - cz. 1. (Dwójka)

Nasi komentatorzy w trakcie wieczornego przesłuchania ostatniego dnia I etapu skupili się przede wszystkim na prezentowanych przez pianistów etiudach. 

- Lubimy sięgać po etiudy, przygotowując audycje i korzystając z materiałów archiwalnych, przyglądając się jakimś sylwetkom świetnych pianistów i pianistek - mówił Przemysław Psikuta. - Często skupiam się na tych etiudach, bo one przykuwają moją uwagę.

Zobacz backstage z sesji wieczornej:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]


Posłuchaj
40:06 Dzień 5 cz. 2..mp3 Marcin Majchrowski, Przemysław Psikuta i Andrzej Sułek podsumowują wieczorną sesję przesłuchań podczas 5 dnia I etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego - cz. 2. (Dwójka)

Andrzej Sułek przyznał, że pomysł znalezienia najlepszego wykonawcy etiud jest interesujący, jednak byłoby to zbyt skomplikowane ze względu na ogromną konkurencję.

- Mamy przeszło osiemdziesięciu wykonawców i nawet biorąc pod uwagę ostatnie cztery półrecitale, byłoby to bardzo trudne. Ale był taki moment w konkursie, na który czeka się czasem dzień, czasem dwa, a czasem do ostatniego wieczoru I etapu, by coś poruszyło się tak głęboko.

Julia Łozowska o swoim występie w I etapie:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

***

Prowadzenie: Marcin Majchrowski, Przemysław PsikutaAndrzej Sułek

Data emisji: 7.10.2021

Godzina emisji: 19.00 i 21.20


Sponsorzy Sponsorzy

Czytaj także

Dzień 1. "Sohgo Sawada był numerem jeden sesji wieczornej"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 22:00
- Największe wrażenie zrobił na mnie Sohgo Sawada. On operował skrajnościami, ale umiał je powściągnąć w Nokturnie Des-Dur, który wydał mi się dzisiaj bardzo oniryczny - tak Marcin Majchrowski ocenił występ japońskiego pianisty, którego mogliśmy usłyszeć podczas I etapu przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień 4. "Powtarzalność jest grzechem większości pianistów"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 22:00
 - Junichi Ito zaczął bardzo obiecująco od Nokturnu H-Dur. Przy etiudach zaczęło się już "ale", a druga część Ballady F-Dur nie udała mu się niestety, zapędzona coda, to wszystko już się nie potoczyło dobrze - tak Marcin Majchrowski i Andrzej Sułek zgodnie ocenili występ japońskiego pianisty, którego mogliśmy usłyszeć podczas przedostatniego dnia I etapu przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń