Sztuka opowiadania po raz 16.

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 11:00
17 listopada, rusza 16. już Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania w Warszawie. Jego hasłem będą MITO/LOGIE: pojęcia mitu i jego współczesnych odczytań i scenicznych realizacji.
Audio
  • Zaproszenie na 16. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania (Poranek Dwójki)
16. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania trwa w dniach 17-21 listopada 2021
16. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania trwa w dniach 17-21 listopada 2021Foto: mat. pras.

W programie jak co roku cenne i oryginalne pieśni, opowieści oraz warsztaty, rozmowy, filmy, obrazy. 16. edycja festiwalu MITO/LOGIE jest skupiona wokół pojęcia mitu i jego współczesnych odczytań i scenicznych realizacji. Będziemy pytać, po co nam mitologie, jaką rolę mogą odgrywać dzisiaj te stare, święte opowieści – ich struktury, obrazy, znaczenia – funkcjonujące poza macierzystym kontekstem, w skrawkach, w ruchu, w przesunięciach, w wielogłosie. Czy poza archaicznym pięknem są jeszcze dla nas żywe, czy dotykają nas osobiście? Szczegóły tego w sobotnim "Poranku Dwójki" przedstawiał Jarek Kaczmarek ze stowarzyszenia Studnia O.

 

- Festiwal jest podzielony na trzy części: scena poranna zawsze rano, to spektakle skierowane dla młodszych słuchaczy, w tygodniu są to też grupy szkolne, które zapraszamy na festiwal. Ale u nas dla dzieci to nie znaczy, że dorośli będą się nudzić: nasze spektakle mają charakter rodzinny dla wszystkich. Scena wieczorna to spektakle dla dorosłych, ale też z zastrzeżeniem, że starsze dzieci i młodzież mogą w nich uczestniczyć. Są też wydarzenia towarzyszące: m.in. scena otwarta dla opowiadaczy spoza programu. Każdego dnia pełnia wrażeń i bogactwo różnych propozycji - zapowiadał Jarek Kaczmarek.

Artyści sięgną do rozmaitych źródeł mitologicznych – rekonstruując z odłamków mitologię słowiańską i świat staroruskich bylin – pieśni epickich oraz wydobywając z greckich mitów to, co przemilczane, ukryte, nieoczywiste. Nie zabraknie też zderzenia czy może raczej spotkania myślenia mitycznego z dyskursem oświeceniowym i mitologią nauki, a także pytania „opowiadacz – czyli kto?”, postawionego w projekcie teatralnym „Historja” w reżyserii Doroty Bator.

***

Tytuł audycji: folkowy "Poranek Dwójki" 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 13.11.2021

Godzina emisji: 9.10