"Weinberg. Piano Sonatas Nos. 1-3". Piotr Sałajczyk: za tą muzyką stoi prawdziwy geniusz

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 10:38
- Tym, co może pociągać wykonawcę w muzyce Weinberga, jest to, że po pierwsze jest nieznana, po drugie - piękna, a po trzecie - bardzo obszerna. Weinberg pisał przez całe swoje życie, zdążył stworzyć wiele, wiele opusów - mówił w "Poranku Dwójki" Piotr Sałajczyk, pianista, kameralista i pedagog. Jego najnowsza płyta - "Weinberg. Piano Sonatas Nos. 1-3" - ukaże się 21 stycznia pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia.
Okładka płyty Weinberg. Piano Sonatas Nos. 1-3, którą nagrał Piotr Sałajczyk
Okładka płyty "Weinberg. Piano Sonatas Nos. 1-3", którą nagrał Piotr SałajczykFoto: materiały prom.
  • Mieczysław Weinberg był polskim kompozytorem żydowskiego pochodzenia, który opuścił Polskę wraz z wybuchem II wojny światowej i emigrował na Wschód.
  • Na płycie "Weinberg. Piano Sonatas Nos. 1-3" Piotr Sałajczyk sięgnął po pierwsze trzy sonaty kompozytora.

Piotr Sałajczyk zaliczany jest przez krytyków do grona najwybitniejszych polskich wykonawców swojej generacji. Jest laureatem nagrody fonograficznej Fryderyk oraz nagrody Orfeusz, przyznanej "za wybitne kreacje wykonawcze muzyki polskiej". Na rynku ukazuje się właśnie najnowsza płyta artysty z sonatami fortepianowymi Mieczysława Weinberga. "Weinberg. Piano Sonatas Nos. 1-3" to wspólne wydawnictwo Agencji Muzycznej Polskiego Radia i Arte Fundacji Kultury i Edukacji.

Sonaty Mieczysława Weinberga na tyle zainspirowały Piotra Sałajczyka, że w roku 2019 włączył na stałe do swojego repertuaru koncertowego siedem spośród nich. Powołał też do życia Weinberg Trio, które oprócz niego tworzą skrzypek Szymon Krzeszowiec i wiolonczelista Arkadiusz Dobrowolski. Panowie koncertują wspólnie do dziś.

Weinberg odkrywany krok po kroku

- Wszystko zaczęło się kilka lat temu od nagrania Kwintetu fortepianowego Weinberga wraz z Kwartetem Śląskim. Było to dla nas wszystkich pierwsze zetknięcie się z kompozytorem wtedy jeszcze nie tak rozpropagowanym. Byliśmy dosłownie porażeni tą muzyką; po pierwsze jej wymową, wydźwiękiem i tragizmem, a po drugie - maestrią kompozytorską - podkreślał Piotr Sałajczyk.

Posłuchaj
15:05 Poranek Dwójki sałajczyk 18.01.mp3 Pianista Piotr Sałajczyk o płycie "Weinberg. Piano Sonatas Nos. 1-3" (Poranek Dwójki) 

Ukoronowaniem dotychczasowej działalności i kolejnym etapem w przybliżaniu twórczości Weinberga słuchaczom jest rejestracja interpretacji pierwszych trzech sonat kompozytora, który to materiał pojawia się na najnowszej płycie pianisty. 

"Weinberg. Piano Sonatas Nos. 1-3" ukaże się 21 stycznia pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Piotr Sałajczyk (pianista, kameralista, pedagog)

Data emisji: 18.01.2022

Godzina emisji: 9.30

pg