Polskie Radio
Section05
Mieczysław Weinberg

"Pinokio" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. "Celem było stworzenie nowej wersji muzycznej baletu"

- Jest mi niezmierne miło, że mamy możliwość zrobić pełnometrażowy spektakl familijny. Przede wszystkim dla dzieci, ale tak naprawdę dla wszystkich - mówiła w "Poranku Dwójki" dyrygentka Marta Kluczyńska o spektaklu baletowym "Pinokio" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Wielki - Opera Narodowa Pinokio balet Paweł Siwek Marta Kluczyńska Dwójka KULTURA Mieczysław Weinberg premiera

Maria Sławek o płycie "TIKTIN": udało się uchwycić ducha miejsca i czasu

- Nie mam bogatej dyskografii, te płyty długo we mnie dojrzewają, jesteśmy przyzwyczajeni, że to doskonała wersja nas. Postanowiłam spróbować uciec od tego, że wszystko musi być tak idealnie, postawić na ducha miejsca i czasu. Dobrze nam się grało, to całość kompozycji tego koncertu, jego narracja, jakaś opowieść - mówiła w Dwójce skrzypaczka Maria Sławek o płycie nagranej podczas koncertu w Wielkiej Synagodze w Tykocinie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Monika Zając album płyta Maria Sławek KULTURA Mieczysław Weinberg Andrzej Panufnik Jan Sebastian Bach Tykocin

"Wajnberg i babcia" - Andrzej Ciepliński zaprasza na "Miejscówkę z Dwójką"

- Uwielbiam to jak wykorzystywał klarnet, jak prezentował małe fragmenty muzyki klezmerskiej, którą możemy usłyszeć. Uważam, że jest to jedna z lepszych sonat na klarnet i należy ją często grywać - mówił o Sonacie na klarnet Mieczysława Wajnberga Andrzej Ciepliński. Znakomity polski klarnecista wraz z pianistą i kompozytorem Tymoteuszem Biesem wystąpi podczas najbliższej (17.02) "Miejscówki z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  klarnet Dwójka Paweł Siwek muzyka klasyczna Mieczysław Weinberg

Weinberg x2 i Czarnecki x2 na płycie Elbląskiej Orkiestry Kameralnej

Z jednej strony górskie klimaty, lasy i strumyki Pienin, z drugiej dźwięki niemal filmowe, oddające krajobrazy średniowiecznego Truso. Muzyka Mieczysława Weinberga i Sławomira Czarneckiego znalazła się na płycie "Weinberg-Czarnecki" Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Jej dyrektor - Karolina Nowotczyńska - była gościem "Wybieram Dwójkę".
Zobacz więcej na temat:  Mieczysław Weinberg Elbląg orkiestra Jakub Kukla MUZYKA Dwójka płyta

"Lubimy wyzwania". FudalaRot Duo o płycie "Transfiguration"

- Po nagraniu pierwszej płyty zaczęliśmy pracę nad transkrypcją Sonaty Karola Szymanowskiego. Była to dla nas fantastyczna przygoda i stwierdziliśmy, że na pewno chcemy nagrać ten utwór - mówił w "Poranku Dwójki" wiolonczelista Wojciech Fudala, który razem z pianistą Michałem Rotem tworzy duet FudalaRot Duo. Właśnie ukazała się ich nowa płyta - "Transfiguration".
Zobacz więcej na temat:  Karol Szymanowski płyta Paweł Siwek Dwójka MUZYKA wiolonczela fortepian Mieczysław Weinberg

Nowy sezon NOSPR. Bliskie spotkania z kompozytorami, Brahms i nowe organy

- Mamy kolejny wspaniały instrument, jednego z najwybitniejszych dyrygentów, a zarazem wspaniałego kompozytora. Koncert będzie wydarzeniem nie tylko na skalę polską, ale i międzynarodową. Esa-Pekka Salonen wystąpi w podwójnej roli: jako dyrygent i kompozytor utworu na organy i orkiestrę w NOSPR - tak na antenie radiowej Dwójki Ewa Bogusz-Moor, dyrektor naczelna i programowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, zapowiadała koncert, podczas którego po raz pierwszy zabrzmią nowe organy NOSPR.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ewa Bogusz-Moore NOSPR Johannes Brahms Wolfgang Amadeusz Mozart Joseph Haydn Cesar Franck Mieczysław Weinberg Kwartet Śląski Katowice organy

DCz #629. Maria Sławek: nie sądziłam, że Wajnberg stanie się dla mnie tak ważny

- Mieczysław Wajnberg pojawił się w moim życiu wraz z taką nudnawą właściwie kwestią doktoratu, który postanowiłam zrobić po skończeniu studiów. Ponieważ już wcześniej interesowałam się w ogóle relacjami między władzą a artystą, szczególnie w ZSRR, czułam, że jest to temat, który mnie pod każdym względem interesuje - mówiła w radiowej Dwójce Maria Sławek, skrzypaczka, badaczka twórczości Wajnberga i miłośniczka analogowego brzmienia.
Zobacz więcej na temat:  Mieczysław Weinberg MUZYKA Dwójka Przemysław Psikuta

Piotr Sałajczyk: za tą muzyką stoi prawdziwy geniusz

- Tym, co może pociągać wykonawcę w muzyce Weinberga, jest to, że po pierwsze jest nieznana, po drugie - piękna, a po trzecie - bardzo obszerna. Weinberg pisał przez całe swoje życie, zdążył stworzyć wiele, wiele opusów - mówił w "Poranku Dwójki" Piotr Sałajczyk, pianista, kameralista i pedagog. Jego najnowsza płyta - "Weinberg. Piano Sonatas Nos. 1-3" - ukaże się 21 stycznia pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Agencja Muzyczna Mieczysław Weinberg Dwójka płyta fortepian Paweł Siwek

Yulianna Avdeeva: granie Bacha wprawia mnie w niezwykły stan

- Zawsze miałam bardzo osobisty stosunek do muzyki Bacha, bo towarzyszyła mi od początku mojej przygody z fortepianem. Był moim niewidzialnym towarzyszem, którego obecność uważałam za naturalną. Granie jego muzyki to zawsze moment intelektualnego skupienia, a jednocześnie emocjonalnego otwarcia - mówiła w Dwójce znakomita rosyjska pianistka Yulianna Avdeeva.
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa Dwójka Monika Zając muzyka klasyczna Mieczysław Weinberg Władysław Szpilman Jan Sebastian Bach Chopin i Jego Europa 2021

WarszeMuzik 2021. "Opowiadamy historię poprzez muzykę"

- Jak co roku, we wszystkie soboty i niedziele sierpnia, spotykamy podczas festiwalu i wędrujemy między ostańcami. Moim ulubionym wydarzeniem w tegorocznym programie jest "Niedokończoność" – spróbujemy pokazać, czym ona jest w muzyce, od Bacha, przez Schuberta i Czajkowskiego, po niepisanego patrona festiwalu, czyli Mieczysława Wajnberga - mówiła w Dwójce Ania Karpowicz, współorganizatorka festiwalu WarszeMuzik.
Zobacz więcej na temat:  Ania Karpowicz Marek Bracha flet fortepian Dwójka KULTURA Paweł Siwek Mieczysław Weinberg