Bez harmonizowania, przez całą noc - idee Osmętnicy

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2022 10:05
Łatwo jest o wrzucenie jednego i drugiego do jednego worka, wysypanie i powiedzenie: „O, proszę, stworzyliśmy właśnie fuzję”. A fuzja wymaga o wiele więcej – tłumaczy Antoni Beksiak, współzałożyciel zespołu Niewte, którego album „Osmętnica Electronica” zdobył III miejsce w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2021
Audio
  • Niewte "Osmętnica Elektronica" laureat III nagrody w FFR 2021 (Dwójka/Poranek Dwójki)
Zespół Niewte z Warszawy
Zespół Niewte z WarszawyFoto: materiały prasowe

„Znakomity dowód na to jak dźwięki będące efektem bezpośredniego zachwytu muzyką ludową mogą brawurowo łączyć się z nowymi rozwiązaniami aranżacyjnymi, wykonawczymi, instrumentalnymi”. Tak o płycie „Osmętnica Electronica” zespołu Niewte pisał Tomasz Janas, jeden z jurorów Folkowego Fonogramu Roku 2021. O pracy nad albumem z Antonim Beksiakiem – muzykiem, etnomuzykologiem – rozmawiała Hanna Szczęśniak.

- Łatwo jest o wrzucenie jednego i drugiego do jednego worka, wysypanie i powiedzenie: „O, proszę, stworzyliśmy właśnie fuzję”. A fuzja wymaga o wiele więcej – tłumaczy Antoni Beksiak – To praca ludzi, którzy z jednej strony spędzili dużo czasu z muzyką tradycyjną, z drugiej strony spędzili z inną muzyką. Chodzi o stworzenie spójnego połączenia. Postawiliśmy sobie wiele granic.

Jedną z zamierzonych barier była chęć zachowania naturalnego kontekstu muzyki tradycyjnej – jej zdatności do tańca. Udało się. Album Niewte doceniają tancerze – artyści w bezpretensjonalny sposób stworzyli muzykę do tańca, która nieraz była już przetestowana w praktyce: „Dostaliśmy pozytywną opinię od pana Franciszka Jesiaka z Biskupizny. Spontaniczną. To było bardzo miłe” chwali pracę Niewte Antoni Beksiak. Sam muzyk odpowiedzialny był przede wszystkim za rytmikę. Jak podkreśla, inspiruje go jej złożoność i niezwykły potencjał. Na „Osmętnicy…” usłyszymy jedynie rytmy mazurkowe – świadomy zabieg kompozytorski Beksiaka.

- Druga rzecz to unikanie harmonizowania. To muzyka oparta na strukturze „melodia+burdon”. Jeśli słyszymy w niej jakieś funkcje, akordy, to jest to nasza nakładka, wynikająca z tego, że przyzwyczailiśmy się do muzyki harmonicznej, akordowej – zaznacza muzykolog.

okladka_niewte.jpg
Przeczytaj także:
Recenzja płyty Osmętnica Elektronica autorstwa Tomasza Janasa

Siła wiejskich całonocnych potańcówek była kolejną inspiracją dla Niewte. Zresztą, jak zauważył Beksiak, istnieje spora korelacja między wiejskimi muzykantami a miejskimi dj-ami.

- Podziwiałem umiejętności dj-ów, podobne do umiejętności muzykantów, związane z rozciąganiem utworów w czasie. Pamiętam występ grupy Artful Dodger, która z materiału trwającego na płycie 60 minut zrobili koncert, który trwał 3 czy 4 godziny! Nie było tam więcej materiału. To jest ten feeling grania na żywo. Muzyka wiejska była niezwykle elastyczna pod względem czasu. To jej bardzo charakterystyczna cecha, która też nam przyświeca.

ZOBACZ WIDEO NIEWTE:

YouTube, Niewte

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki

Materiał przygotowała: Hanna Szczęśniak

Data emisji: 7.05.2022

Godzina emisji: 8.10