"Maryna Miklaszewska chodziła własnymi ścieżkami"

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 10:00
"Była kobietą walczącą, niepokorną. Miała umiejętność delikatnego dotykania istoty rzeczy, bez używania pustych, wyświechtanych słów. Inspirowała młodsze pokolenia jako jeden z wzorców kobiecości" - tak na antenie Dwójki zmarłą Marynę Miklaszewską wspominała Magdalena Piejko, wicedyrektor Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. 
Maryna Miklaszewska
Maryna MiklaszewskaFoto: Michał Woźniak/East News
  • Maryna Miklaszewska, dziennikarka Polskiego Radia, bohemistka, pisarka i działaczka opozycji niepodległościowej, odeszła wczoraj (11.05) w wieku 75 lat.
  • Ukończyła filologię słowiańską i polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim.
  • W latach 1975-1976 była członkiem zespołu redakcyjnego "Płomyczka", a w latach 1977-1982 - redakcji literackiej Programu 3 Polskiego Radia.

Była wielką Polką

Magdalena Piejko powiedziała, że Maryna Miklaszewska jest nie do zastąpienia. - Takich ludzi już nie ma. Poznałyśmy się przy okazji promocji jej książki po katastrofie smoleńskiej. Po latach wróciła do pracy na antenie, od kilku lat razem z Magdaleną Mertą prowadziła w Polskim Radiu 24 audycję poświęconą wielkim Polkom. Sama nią była - podkreśliła.

Samodzielne myślenie to podstawa

Dodała, że Maryna Miklaszewska była bardzo zaangażowana w polskie życie kulturalne i społeczne. - Była jednym z pomysłodawców Nagrody im. Lecha Kaczyńskiego dla ludzi kultury, przy Kongresie Polska Wielki Projekt. To postać o ogromnym autorytecie dla mojego pokolenia, istotny punkt odniesienia. W zeszłym roku odebrała nagrodę "Drzwi do Wolności" na festiwalu "Niepokorni. Niezłomni. Wyklęci" w Gdyni. Podkreślała rolę samodzielnego myślenia w naszym życiu, za tę niezależność często płaciła wysoką cenę. Była człowiekiem etosu inteligencji II Rzeczpospolitej - zaznaczyła Magdalena Piejko.

Posłuchaj
09:18 2022_05_12 08_06_36_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Magdalena Piejko: Maryna Miklaszewska chodziła własnymi ścieżkami (Poranek Dwójki)

 

"Metro" niezmiennie popularne

Mówiła również o musicalu "Metro". - Mimo początkowo nieprzychylnych recenzji, to dzieło jest z nami do dziś. Cieszy się ogromną popularnością, kolejne pokolenia znają losy bohaterów, te piękne piosenki - stwierdziła.

***

Maryna Miklaszewska w stanie wojennym została usunięta z pracy w Polskim Radiu, współpracowała z drugim obiegiem wydawniczym oraz podziemnym radiem "Solidarność". Przeprowadziła m.in. wywiad z Tadeuszem Konwickim w maju 1981, który po emisji radiowej został przedrukowany w podziemnym wydaniu "Małej apokalipsy". Także poza cenzurą - w drugoobiegowym wydawnictwie Rytm - w 1986 roku ukazała się jej książka "Mikołajek w szkole PRL", podpisana pseudonimem Miłosz Kowalski. Książka nawiązywała do francuskiej serii opowieści o Mikołajku, autorstwa René Goscinny’ego i Jeana-Jacques’a Sempé. Ilustrował ją 10-letni syn autorki Mikołaj Chylak, ukryty pod pseudonimem Masław.

Czytaj też:

Maryna Miklaszewska była współautorką libretta musicalu ''Metro'' (1991), autorką książek ''Portret pamięciowy'' czy ''Wojtek z Armii Andersa''. Tłumaczyła wiersze i teksty piosenek Karela Kryla oraz literaturę czeską, głównie powstającą w środowisku opozycyjnym (m.in. Vaclava Havla). W 2001 roku wyróżniona została odznaką Zasłużony Działacz Kultury, a w 2007 roku - odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Magdalena Piejko (dziennikarka, dokumentalistka, wicedyrektor Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego)

Data emisji: 12.05.2022

Godzina emisji: 8.10

mo