Polskie Radio
Section05

Magdalena Piejko

Wspomnienie Maryny Miklaszewskiej. Magdalena Piejko: miała serdeczny ton do nowo poznanych

- Poznałyśmy się zaraz po tym, jak wydała powieść "Spotkałam kiedyś prawdziwego hipstera", moim zdaniem książkę taką troszeczkę zapomnianą - mówiła w Polskim Radiu 24 zastępca dyrektora Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego ds. Upowszechniania i Edukacji Magdalena Piejko.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Merta Maryna Miklaszewska odeszli 2022 Solidarność opozycja demokratyczna KULTURA

Kino niepokorne. Festiwal Filmów Białoruskich Bulbamovie

W warszawskim kinie Iluzjon oraz na portalu Ninateka.pl w dniach 12-14 listopada odbędzie się 7. Festiwal Filmów Białoruskich Bulbamovie 2021. Filmy niepokornych, białoruskich twórców pokazujące ostatnie lata za naszą wschodnią granicą zostaną zaprezentowane już po raz siódmy od 2011 roku. – Festiwal zatoczył koło. Tak jak na początku, mamy za sobą wybory i ich stłumienie. Ten festiwal ma nam przybliżyć, co tak naprawdę wydarzyło się na Białorusi – powiedziała w "Trójce przed Południem" Magdalena Piejko, zastępca dyrektora Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Trójka Warszawa Katarzyna Cygler kino FILM Białoruś festiwal filmowy

FESTIWAL NNW "Koniec świata postwartości". Magdalena Piejko o kondycji polskiego kina

- Debata stała się bardziej pluralistyczna, mam wrażenie, że jesteśmy na progu zmiany pokoleniowej, mamy kilka filmów, przy których możemy porozmawiać, ważnych dla wspólnoty - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Piejko, wicedyrektor Filmoteki Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci POLSKA Polskie Radio 24 społeczeństwo festiwal filmowy polityka Antoni Opaliński

Maurycy Mochnacki – uczestnik i kronikarz romantyzmu

Maurycy Mochnacki – postać niezwykle ważna dla polskiego romantyzmu, chociaż jednocześnie będąca w powszechnej świadomości gdzieś na uboczu, wręcz marginalizowana. Nic w tym jednak dziwnego, skoro żył krótko (zaledwie 31 lat), a najbardziej znane dzieło literackie – "Powstanie narodu polskiego w roku 1830 i 1831" – pozostało nieskończone z powodu przedwczesnej śmierci autora.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Maurycy Mochnacki romantyzm Trójka

"Kwestia autorytetu jest dzisiaj spychana kulturowo". Dr Janusz Janowski o relacjach mistrz-uczeń

- Uważa się, że oryginalność i skrajny indywidualizm zastępuje inne sposoby budowania kultury i wspólnoty, a to minimalizuje role autorytetu - mówił w audycji "Aria czy barbaria?" dr Janusz Janowski (prezes Związku Polskich Artystów Plastyków). W dyskusji wzięli udział również: Krystyna Różańska-Gorgolewska (CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie) oraz dr Zbigniew Mańkowski (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA SZTUKA artysta

"Pandemia i inne plagi". Co zagraża współczesnemu światu?

- Procesy nihilistyczne, destrukcyjne w ostatnim czasie, w okresie pandemii, zostały wręcz wzmocnione, a nie podane w wątpliwość. Ponadto klęska nauki, nowoczesnego myślenia, którą spowodował wirus, powinna też ściągnąć człowieka z piedestału zbudowanego z pychy. Kim jesteśmy, że wybieramy się mieszkać na Marsie, a boimy się wyjść do sklepu - powiedział Jan Polkowski, pisarz i poeta, a także autor książki "Pandemia i inne plagi. Notatki marzec-lipiec 2020".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KSIĄŻKA literatura czytelnictwo pandemia

Maria Dąbrowska. Pisarka odważna, przenikliwa i nowoczesna

– Maria Dąbrowska postrzegała siebie jako pisarkę nowoczesną, która chce powiedzieć coś ważnego o Polsce. Uważała się za państwowca – mówiła prof. Ewa Głębicka w audycji w "Trójka literacka". – Pisarka prowadziła niezwykłe życie, nie tylko w wymiarze intelektualnym, ale i osobistym – dodała dr Katarzyna Nadana-Sokołowska.   
Zobacz więcej na temat:  Maria Dąbrowska pisarz Trójka literatura KULTURA Polska Akademia Nauk

"Teologia Tolkiena". Ks. prof. Stanisław Adamiak: to bardziej książka o wierze

- Trochę brakuje czasem pozycji, które przybliżałyby takie problemy teologiczne, katechizmowe, w formie bardziej przystępnej, może właśnie odwołując się do przykładów, które mogą być zrozumiałe dla szerszych kręgów - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Stanisław Adamiak, autor książki "Teologia Tolkiena".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA KSIĄŻKA czytelnictwo teologia J.R.R. Tolkien chrześcijaństwo

Lodowski: przez popkulturową papkę brakuje miejsca na samodzielne rozmyślanie

- Nadmiar edukacji rzeczywistością z popkulturową papką, jaka jest nam przedstawiana, sprawia, że puchnie nam wnętrze i nie znajduje się w nim przestrzeń na samodzielne rozmyślania i na kiełkowanie wiedzy, którą zyskujemy na różnych poziomach edukacji - powiedział publicysta Miłosz Lodowski. Gośćmi audycji "Aria czy barbaria?" byli również dr Zbigniew Mańkowski z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz reżyser teatralny Piotr Tomaszuk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo KULTURA

Kto zapomniał o poecie? Cyprian Kamil Norwid

– Norwid jest jednym z najwybitniejszych reprezentantów odwołań do twórczości chrześcijańskiej w Polsce. Należy zastanowić się, czy powinien być nazywany czwartym wieszczem? Czy literatura polska w ogóle takiego potrzebuje? Wiąże się z tym dyskusja o niezrozumieniu jego twórczości – w "Trójce literackiej" mówił prof. Mikołaj Sokołowski, dyrektor Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Cyprian Kamil Norwid literatura literatura polska romantyzm poezja