Połączeni dziedzictwem. 30. odsłona Europejskich Dni Dziedzictwa

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2022 09:00
Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się jak co roku w II i III weekend września. Każda edycja posiada swój temat przewodni. W tym roku brzmi on: „Połączeni dziedzictwem”.
Audio
 • Europejskie Dni Dziedzictwa 2022 (Poranek Dwójki)
Europejskie Dni Dziedzictwa 2022
Europejskie Dni Dziedzictwa 2022Foto: mat. promocyjne

Już 10 września rozpoczynają się Europejskie Dni Dziedzictwa. Ten największy projekt społeczno-edukacyjny, którego celem jest promocja dziedzictwa kulturowego, odbywa się co roku w drugi i trzeci weekend września. Właśnie wtedy można zwiedzać najciekawsze zabytki i korzystać z szerokiej oferty wydarzeń kulturalnych oraz edukacyjnych! W Polsce to już 30., jubileuszowa odsłona! 

Europejskie Dni Dziedzictwa zostały ustanowione w 1991 roku, jako wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. Polska włączyła się do akcji w 1993 roku, jako jedno z pierwszych 11 państw. Obecnie w EDD biorą udział wszystkie państwa członkowskie Rady Europy. Celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promocja dóbr kultury pośród lokalnych społeczności oraz zbliżenie do siebie jego organizatorów na poziomie międzynarodowym oraz lokalnym.

Hasło „Połączeni dziedzictwem” nawiązuje do podpisanej przez Polskę Konwencji Ramowej Rady Europy o wartości dziedzictwa kulturowego dla społeczeństwa (tzw. Konwencja FARO). Materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe łączy pokolenia, integruje społeczności, grupy i narody, pozwalając im trwać dzięki wspólnym wartościom. W tym roku, na szczególną uwagę zasługuje zagrożone dziedzictwo kulturowe Ukrainy

Koordynatorem w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Przed uczestnikami tysiące atrakcji – wystaw, koncertów i warsztatów, dzięki którym można poznawać historię oraz tradycje swojego regionu. Tegoroczną, jubileuszową odsłonę obchodzimy pod hasłem „Połączeni dziedzictwem”. Ogólnopolskim koordynatorem akcji (już od 2007 r.) jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. W audycji, ok. 9.30 rozmawiamy z przedstawicielką instytucji – Anną Śmigielską.

YouTube, NID


- Niezwykły zwłaszcza w Polsce jest regionalizm. To są bardzo silnie rozwinięte wydarzenia w regionach, małych miasteczkach, różnych instytucjach, które na co dzień nie są tak ewidentnie kojarzone z kulturą - mówiła w audycji Anna Śmigielska. Pomysł świętowania dziedzictwa bierze się z idei powstałej w połowie lat 80., na początku dotyczącego głownie zabytków, a potem rozszerzonego do dziedzictwa niematerialnego i wszelkich objawów kultury. Tegoroczne hasło ma podwójny wymiar, ma też podkreślać związki kultury polsko-ukraińskiej, ale przede wszystkich zachęcić ludzi do korzystania z dóbr kultury, a instytucje - do otwierania swoich drzwi.

Ponadto w folkowym Poranku Dwójki:

Zrelacjonowaliśmy Festiwal Numinosum. Od czwartku w Warszawie trwa prawdziwe święto muzyki tanecznej i balfolku czyli Festiwal Numinosum. To prawdziwe święto muzyki tanecznej i balfolku. 

Posłuchaj
04:52 PR2 2022_09_10-07-49-12 numinosum.mp3 Wojciech Bedyński o Festiwalu Numinosum 2022 (Poranek Dwójki)
 

Opowiedzieliśmy o najnowszej publikacji Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej pt. „Tradycyjne stroje województwa podlaskiego”. Stroje ludowe z centralnej i południowej części województwa podlaskiego nareszcie doczekały się szczegółowego opracowania w formie albumu! W przeciwieństwie do wielu innych regionów Polski, Podlasie nie miało dotąd monografii poświęconej strojom ludowym, dlatego wydanie tego albumu jest ważnym wydarzeniem, nie tylko w środowisku etnograficznym. 

Posłuchaj
10:00 PR2 2022_09_10-09-14-06 piskorz.mp3 Elżbieta Piskorz-Branekova o książce „Tradycyjne stroje województwa podlaskiego” (Poranek Dwójki)
 

Piotr Damasiewicz zaprosi na Festiwal Ethno Jazz Beskidy 2022. To nowa muzyczna inicjatywa, którą łączyć będzie piesze wędrówki po polsko-czesko-słowackich trasach Beskidów z muzyką powstającą na styku tradycji górali beskidzkich, etnicznych brzmień świata i jazzu. Festiwal potrwa od 16 do 18 września. Wyruszy z Rajczy, a następnie przejdzie przez Jablunkow i Oravską Polhorę.

Posłuchaj
09:00 PR2 2022_09_10-08-38-49 Damasiewicz.mp3 Zaproszenie na Festiwal Ethno Jazz Beskidy 2022 (Poranek Dwójki)
 

W jedenastym odcinku „Historii niewypłakanej” Joszka Brody odwiedzamy Chełmsko Śląskie – wieś położoną w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, w gminie Lubawka, nad rzeką Zadrną.

Na Śląsku życie musi być na glanc. Codzienny rytm wyznacza praca i dopiero jak zostanie wypełniona można se dychnąć, czyli odpocząć. Słynny śląski etos pracy przejmują młode pokolenia.

Posłuchaj
05:34 PR2 2022_09_10-08-13-03slaska bajarka.mp3 Śląsko Bajarka w Poranku Dwójki

Dominika Kierpiec-Kontny - przypomina jednak, że Ślązok jest też łagodny i czuły. Głęboka emocjonalność przechowuje się w śląskiej godce i pieśniach, dlatego warto nauczyć się ją odczytywać. A mówimy o tym m.in. dlatego, że występu Ślonskiej Bajarki będzie można posłuchać już dziś od 15:00 w Radlinie na Placu Radlińskich Olimpijczyków, do czego serdecznie zachęcamy. Z Dominiką Kierpiec-Kontny rozmawiała Paulina Pikiewicz. PLAYLISTA

 1. Jan Krtitel Jiri Neruda Koncert na trąbkę i orkiestrę Es-dur, cz. I Allegro Alison Balsom Niemiecka Filharmonia Kameralna z Bremy, dyr. Thomas Klug
 2. Maria Mazzotta Nun me lassare
 3. Wolfgang Amadeusz Mozart Sonata fortepianowa C-dur nr 16, K. 545, II. Andante Lang Lang
 4. Elizabeth Poston Trio na flet, klarnet i harfe, III. Dolce delicato Korros Ensemble
 5. Z lasu Oj borom, borom
 6. vision string quartet Plunk Ballad
 7. Georgs Pelecis Flowering Jasmine Gidon Kremer, Kremerata Baltica
 8. Franciszek Schubert, Symfonia nr 8 h-moll "Niedokończona" cz I 14:53
 9. Gewandhausorchester Leipzig dyr. Herbert Blomstedt
 10. Jurgen Saalmann Day 1 – Kjelst
 11. Dinah Washington September In The Rain
 12. Alain Souchon Foule sentimentale Chilly Gonzalez Kaiser Quartett
 13. Ernesto Lecuona Mazurka glissando Xavier De Maistre
 14. Piotr Damasiewicz Into The Roots Roztoka
 15. Józef Broda Idzie owczar groniem
 16. Kapela Maliszów Mazurek niepojęty
 17. Rodolfo Falvo Dicitencello vuje! Vincenzo Capezzuto L'Arpeggiata
 18. Lole Y Manuel Nuevo Día
 19. Tigana Santana Vazante
 20. Nick Drake Know Demian Dorelli
 21. Piotr Damasiewicz Into The Roots Z Babiyj Góry w pola
 22. Ed Carlsen & Lambert Loose

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 10.09.2022

Godzina emisji: 7.00