REKLAMA

Muzyk ulicy. Czarodziej czy żebrak? Praca doktorska o muzykowaniu ulicznym

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2023 10:00
W Sobotnim Poranku Dwójki… najlepsza praca doktorska z dziedziny kultury!
Audio
Krakowiacy grają pod Bramą Floriańską w Krakowie
Krakowiacy grają pod Bramą Floriańską w KrakowieFoto: shutterstock

Dr Ewelina Grygier – doktor nauk o sztuce, etnomuzykolog, absolwentka Muzykologii oraz Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, instrumentalistka i pedagog – została laureatką nagrody przyznawanej co dwa lata przez Narodowe Centrum Kultury. O pracy doktorskiej „Artysta, performer, żebrak. Zjawisko muzykowania ulicznego w Polsce w XXI wieku w świetle teorii performansu” porozmawiamy z dr Eweliną Grygier, czyli naszym Gościem Poranka, o 9:30.


baner wydarzenia "Cała Praga śpiewa..." baner wydarzenia "Cała Praga śpiewa..."

A ponadto?

 • O 9:10, zajrzymy do Rotacyjnego Domu Kultury na warszawskim Jazdowie, gdzie oglądać można wystawę intermedialną „Białoruski korzeń”. Jak podkreśla autorka - "Moja sztuka to nowoczesny folklor i poszukiwanie sedna w tradycji. Mówiąc nowoczesny folklor mam na myśli kontynuację dokonań artystycznych naszych przodków za pomocą dawnych technik i nowych mediów. Przekładanie dawnego sposobu wypowiedzi artystycznej na współczesną rzeczywistość, jednak w stałym zakorzenieniu w tradycji". Wystawę "Białoruski korzeń" można zwiedzać do piątku 3 lutego od 17:00 do 20:00 w Rotacyjnym Domu Kultury na warszawskim Jazdowie. Do jutra można składać wnioski o wsparcie działania społeczno-kulturalnego przez Rotacyjny Dom Kultury. Wybrane projekty będą realizowane w przestrzeni fińskiego domku na Jazdowie od marca do końca bieżącego roku. Szczegóły na stronie: dks.art.pl. A z białoruską projektantką Nastą Wasiuczenką i autorką wystawy - Katarzyną Sienkiewicz rozmawiała Patrycja Zisch.
  Posłuchaj
  07:24 PR2 2023_01_28-09-14-45 rotacyjny zisch.mp3 "Białoruski korzeń" w Rotacyjnym Domu Kultury (Poranek Dwójki)
   
  Praca Kasi Sienkiewicz Praca Kasi Sienkiewicz


  Katarzyna Sienkiewicz (ur. 1991) – białoruska poetka i artystka wizualna, urodzona i mieszkająca w Polsce. Autorka tomów poezji: „Dačka ružy” (2011) i „Harbata z niezabudak” (2014). Absolwentka Liceum Plastycznego w Supraślu na specjalności tkanina artystyczna oraz malarstwa na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. W 2017 r. otrzymała wyróżnienie za dyplom artystyczny wykonany w pracowni dr. hab. Stanisława Żukowskiego. Dwukrotna stypendystka Prezydenta Miasta Lublin (2017, 2018). Zajmuje się głównie malarstwem w autorskiej technice na bazie enkaustyki i szablonu. Inspiruje ją sztuka ludowa, zwłaszcza białoruskie tkactwo.

 • O 8:35 wybierzemy się do Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. „Czeski zakątek” na Ziemi Kłodzkiej to teren położony obecnie po naszej stronie granicy. To tutaj przez wieki mieszkało sporo Czechów. Początki osadnictwa w tym terenie sięgają czasów panowania Jerzego z Podiebradów. To on wykupił w 1482 roku te ziemie od książąt śląskich, a jako król Czech, włączył je w skład królestwa czeskiego i podzielił między swoich synów.
  Ze względu na uwarunkowanie terenowe (otaczające je pasma górskie) tereny te cieszyły się pewnego rodzaju autonomią. Było tak nawet po zmianach przynależności państwowej. Gdy wydawano zarządzenia, to adresowano je do Prowincji Śląsk oraz Hrabstwa Kłodzkiego, bo tak nazwano ten obszar. W audycji historie regionu poznawaliśmy, odwiedzając Pstrążną, przy Kudowie-Zdroju, gdzie znajduje się Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. Oprowadza nas po tym kustosz Krzysztof Hilarski.
  Posłuchaj
  08:13 PR2 2023_01_28-08-39-09 gigier.mp3 Czeski Zakątek w Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego (Poranek Dwójki)
   

 • O 8:10 zgłębimy różne konteksty życia kobiet romskich. Muzeum Etnograficzn zaprasza na wystawę "Power Bank. Siła kobiet". Wśród składających się na nią wystaw znalazła się też taka poświęcona kobietom romskim. Opiekę nad wystawą powierzono Elżbiecie Mirdze-Wójtowicz, Wojciechowi Szymanskiemu, Monice Szewczyk i Małgorzacie Mirdze-Tas. Materiał Magdaleny Zbylut.
  Posłuchaj
  06:34 PR2 2023_01_28-08-10-57 power bank.mp3 Zaproszenie na wystawę Power Bank. Siła kobiet (Poranek Dwójki)
   

 • O 7:50 przyjrzymy się pracy warszawskiej Orkiestry Społecznej. To wyjątkowy zespół na muzycznej mapie Warszawy. Tu każdy muzyk, niezalenie czy jest profesjonalistą czy samoukiem, znajdzie miejsce dla siebie. Gra w tej orkiestrze nie ma nic wspólnego ze stresującą szkolną atmosferą. Celem jest radość wspólnego muzykowania, mówią założyciele orkiestry Wojciech Hazanowicz i Katarzyna Konciak.
  Posłuchaj
  07:30 PR2 2023_01_28-07-49-06 Orkiestra społeczna.mp3 Dołącz do Orkiestry Społecznej! (Poranek Dwójki)
   


PLAYLISTA

 1. Charlie Grey & Joseph Peach Mo Mhàthair
 2. Wolfgang Amadeusz Mozart Koncert klarnetowy A-dur K. 622, I. Adagio, wyk. Martin Fröst (klarnet), Swedish Chamber Orchestra
 3. Felbm Root
 4. Adam Bałdych Poetry, wyk. Paolo Fresu (trąbka), Adam Bałdych Quintet
 5. Jan Sebastian Bach & Thibault Cauvin Bach autrement III (na podstawie Preludium BWV 855a), wyk. Thibault Cauvin (gitara)
 6. Rob Harbron & Emma Reid November Waltz
 7. Vig Mihály Öreg
 8. Pablo de Sarasate według Georgesa Bizeta Fantazja „Carmen”, op. 25, Finał, wyk. Hilary Hahn (skrzypce), Frankfurt Radio Symphony, Andres Orozco-Estrada (dyr.)
 9. Fats Waller Handful of Keys
 10. Filho da Mãe Marcha de pedra
 11. Édouard Lalo Espérance, wyk. María Dueñas (skrzypce), Itamar Golan (fortepian)
 12. Cała Praga Śpiewa & CzessBand Chodź na Pragie
 13. Art Tatum Blue Skies
 14. Seckou Keita & Catrin Finch Hinna-Djulo
 15. Fryderyk Chopin Berceuse Des-dur op. 57, wyk. Ismaël Margain (fortepian)
 16. Munir Bachir Bent El Chalabiya
 17. Cała Praga Śpiewa & CzessBand Chłopcy z naszej ulicy
 18. Robert Schumann Kreisleriana op. 16, I. Äusserst bewegt, wyk. Benjamin Grosvenor (fortepian)
 19. Ablaye Cissoko & Cyrille Brotto N’na, wyk. Ablaye Cissoko (kora), Cyrille Brotto (akordeon)
 20. Claudio Monteverdi Lamento della ninfa, wyk. Roberta Mameli (śpiew), La Venexiana, Claudio Cavina (dyr.)

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 28.01.2023

Godzina emisji: 7.00